• Selim Ural

UEFA Süper Kupa ilk kez Balkanlar'da

Avrupa futbolunun iki dev kulübü Real Madrid ve Manchester United'ı karşı karşıya getirecek UEFA Süper Kupa maçı bu akşam Makedonya'nın başkenti Üsküp'te oynanacak. Avrupa'nın güneyinde yer alan ve önemli bir büyüklüğe sahip olan Balkanlar coğrafyasında ilk kez UEFA Süper Kupa maçı oynanacak. Bu perspektifte Balkanlar'da oynanan Avrupa futbolundaki uluslararası final maçlarını derledim. Detaylar haberde...

Haber: Selim Ural

8 Ağustos 2017

Amerika Birleşik Devletleri haricindeki dünyanın en gelişmiş ülkeleri Avrupa kıtasında yer alıyor. Zaten Avrupa kıtası dediğimiz coğrafya tam anlamıyla bir kıta değil, Asya kıtasının batıdaki parçası. Dünyada söz sahibi olan bu coğrafyadaki ülkeler kendilerini ayrıcalıklı kılmak, özel alan oluşturmak için bulundukları yere Avrupa adını vermişler. Avrupa kıtasının güney ve doğu sınırlarını merak edenler Google Haritalar'daki şu çalışmaya bakabilir: goo.gl/vhhBbb


Neyse efendim, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin Avrupa'da yer almasından mütevellit burada yapılan spor etkinlikleri de üst düzeyde oluyor. Tesisleşme, sporcu yetiştirme, organizasyon becerisi, pazarlama, altyapı, eğitim, mantalite vs. dünyadaki diğer ülkelere göre ileri seviyede olduğu için burada icra edilen spor branşlarının kalitesi de dünyanın en üst düzeyi durumunda. Bütün dünyada olduğu gibi Avrupa'da da futbola olan ilgi, spor branşları arasında ilk sırada yer alıyor. Avrupa kıtasındaki uluslararası futbol organizasyonlarından sorumlu UEFA'nın düzenlediği bir numaralı turnuva olan Şampiyonlar Ligi, dünyanın en iyi, en kaliteli futbol turnuvası konumunda. Avrupa kıtasındaki ülke kulüplerinin yer aldığı iki numaralı turnuva ise Avrupa Ligi.


AVRUPA'DA EN BÜYÜK KUPA 'SÜPER KUPA' DEĞİL

UEFA, ertesi sezonun başında bu iki turnuvada şampiyon olan takımları Süper Kupa adıyla karşı karşıya getiriyor. Süper Kupa en büyük, ulaşılması en zor kupa gibi görünse de durum tam olarak öyle değil. Şampiyonlar Ligi kupasının prestijine, değerine şu an dünyada kulüpler bazındaki hiçbir futbol turnuvası sahip değil. Süper Kupa'nın amacı futbolseverlere sezon öncesi heyecan yaşatmak, iki üst düzey takımı karşı karşıya getirip rekabet oluşturup seyir zevkini artırmak.

BALKANLAR'DAKİ İLK SÜPER KUPA MAÇI

Geçtiğimiz sezonun Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu İspanya'dan Real Madrid takımı ile Avrupa Ligi şampiyonu İngiltere'den Manchester United takımı bu akşam 21.45'te Avrupa Süper Kupa maçında karşı karşıya gelecek. Maç Makedonya'nın başkenti Üsküp'te yer alan 33 bin kişi kapasiteli II. Filip Arena'da oynanacak. Balkan ülkesi Makedonya ilk defa UEFA'nın üst düzey bir organizasyonuna ev sahipliği yapmasının yanı sıra Avrupa Süper Kupa maçı ilk kez Balkanlar coğrafyasında sahibini bulacak.


BEŞ ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ, BİR AVRUPA LİGİ FİNALİ

UEFA'nın kulüpler bazında bugüne kadar organize ettiği Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa final maçlarını, Avrupa'nın ortasında yer alan, 50 milyon insanın yaşadığı Balkan coğrafyasındaki 12 ülkede (Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye, Yunanistan) oldukça az oynattığını görüyoruz. 1955'ten günümüze kadar Balkan ülkelerinde beş kez Şampiyonlar Ligi finali, bir kez de Avrupa Ligi finali oynanmış.

SÜPER KUPA MAÇI İKİ KEZ BALKANLAR KAPISINDAN DÖNDÜ

Süper Kupa organizasyonu 1972-1997 yılları arasında çift maçlı yapılırken, her iki takım da bir maçı kendi evinde oynuyordu. Bu 25 yıla baktığımızda 1986'da Balkan ülkelerinden Romanya'nın Steaua Bükreş takımı, Sovyetler Birliği temsilcisi Dinamo Kiev ile karşılaştı. Normalde çift maçlı oynanan Süper Kupa maçı, sadece o yıl, dönemin siyasi gerginlikleri göz önüne alınarak ev sahibi takımların statlarında değil, Monako'daki II. Louis Stadyumu'nda tek maç üzerinden oynandı. Eğer çift maç şeklinde oynansaydı, Süper Kupa'nın ilk oynandığı Balkan ülkesi Romanya olacaktı. Dinamo Kiev'i 1-0 yenen Steaua Bükreş kupayı müzesine götüren taraf oldu.


1991 yılında ise bugün Sırbistan temsilcisi olan, o gün ise Yugoslavya bayrağı altında mücadele eden Kızılyıldız takımı, İngiltere ekibi Manchester United ile karşı karşıya geldi. İlk maç İngiltere'de ManU'nun 1-0 üstünlüğü ile geçildi. İkinci maç Belgrad'da oynanması gerekirken UEFA, dönemin siyasi ve askeri gergin ortamını öne sürerek ikinci maçı oynatmadı ve Süper Kupa Manchester United'a verildi. Çift maçlı dönemde Balkanlar coğrafyasından iki takım Süper Kupa maçında yer alsa da ikisi de evinde maç yapamadı.

İngiltere temsilcisi Manchester United 1991 yılında UEFA Süper Kupa'yı müzesine götüren taraf oldu

1998'DEN SONRA TEK MAÇLI SİSTEM

UEFA 1998'den sonra Süper Kupa'nın tek maç üzerinden oynanmasına, bu maçın ise Monako'daki II. Louis Stadyumu'nda oynanmasına karar verdi. 2013 yılına kadar Monako'da oynanan Süper Kupa mücadeleleri içerisinde Balkanlar coğrafyasından sadece 2000 yılında Galatasaray yer aldı. Sarı-kırmızılı temsilcimiz, İspanya takımı Real Madrid'i 2-1 yenerek kupanın sahibi oldu.

Süper Kupa maçları 2013'ten itibaren ise UEFA'nın önceden belirlediği Avrupa'daki statlarda oynanmaya başladı, tıpkı Şampiyonlar Ligi final maçı ve Avrupa Ligi final maçı gibi... 2017 Süper Kupa maçının bu akşam Makedonya'da oynanması, aynı zamanda Balkanlar coğrafyasında ilk kez Süper Kupa'nın ellerde yükselmesi anlamına geliyor.


YUNANİSTAN'DA ÜÇ DEVLER LİGİ FİNALİ

Avrupa'nın bir numaralı kupası Şampiyonlar Ligi'ne baktığımız zaman ise 1955-56 sezonundan günümüze kadar beş kez Balkan ülkelerinde final maçı oynanmış. Bunlar sırasıyla şu şekilde:

1972-73 sezonu Yugoslavya/Sırbistan-Belgrad-Rajko Mitic Stadyumu (Ajax 1-0 Juventus)

1982-83 sezonu Yunanistan-Atina-Olimpiyat Stadyumu (Hamburg 1-0 Juventus)

1993-94 sezonu Yunanistan-Atina-Olimpiyat Stadyumu (Milan 4-0 Barcelona)

2004-05 sezonu Türkiye-İstanbul-Atatürk Olimpiyat Stadyumu (Liverpool 3-4 Milan)

2006-07 sezonu Yunanistan-Atina-Olimpiyat Stadyumu (Milan 2-1 Liverpool)


AVRUPA LİGİ'NDE İLK VE TEK FİNAL BELGRAD'DA OYNANDI

Avrupa'nın iki numaralı kupası Avrupa Ligi'nde ise final maçları 1972-1997 yılları arasında çift maç üzerinden oynandı ve her iki takım bir maçı kendi stadında oynadı. Bu 25 yıl içerisinde o günkü Yugoslavya bugünkü Sırbistan'dan Kızılyıldız takımı, 1979'daki finalde Batı Almanya temsilcisi Borussia Mönchengladbach ile karşı karşıya geldi. İlk maç Belgrad'daki Rajko Mitic Stadyumu'nda oynandı. Borussia Mönchengladbach 1-1 ve 1-0'lık sonuçlarla kupada şampiyon oldu.

Avrupa Ligi final maçları 1998'den itibaren tek maç üzerinden UEFA'nın önceden açıkladığı Avrupa'daki statlarda oynanmaya başladı. Bu tarihten itibaren Balkanlar coğrafyasında yer alan ülkeler perspektifinden değerlendirdiğimizde; 2000 yılında ülkemizden Galatasaray takımı, Danimarka'nın Kopenhag şehrinde yer alan Parken Stadyumu'nda oynanan final maçında İngiltere'nin Arsenal takımını penaltılarla eleyerek kupanın sahibi oldu. 2009 yılında oynanan Avrupa Ligi final maçı ise Türkiye'nin iki kıta üzerine kurulu şehri İstanbul'un Asya Yakası'ndaki Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda organize edildi. Fenerbahçe'nin sahibi olduğu bu stadyum, fiziki olarak Balkanlar coğrafyasında yer almasa da, Balkan ülkeleri içerisinde sayılan ülkemizde bulunmasından dolayı bu konuya dahil ettim. Oynanan maçta ise Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk takımı, Almanya'nın Werder Bremen ekibini 2-1 yenerek kupanın sahibi oldu.