• Selim Ural

TV sektörünün ilk forum ve fuarı başladı

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı, RATEM'in ev sahipliğinde bugün (20 Haziran Perşembe günü) başladı. Açılışa katılan AB Bakanı Bağış, medyadaki bilgi kirliliğine dikkat çekti.

Haber - Fotoğraf: Selim Ural / İstanbul Ajansı

20 Haziran 2013

Radyo Televizyon Yayıncıları Birliği (RATEM) tarafından televizyon sektörü adına ilk kez düzenlenen İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı'na (ITVF) çok sayıda yayın kuruluşu, televizyon kanalı, radyo istasyonu ve internet medyası temsilcileri katıldı.


Açılışa katılan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, RTÜK Başkanı Davut Dursun, TÜRKSAT Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay ve RATEM Başkanı Dursun Güleryüz birer konuşma gerçekleştirdiler.


Fuarın İstanbul'da yapılmasının önemine vurgu yapan AB Bakanı Egemen Bağış, film çeken birinin bir yanına Avrupa'yı bir yanına Asya'yı alabileceği başka bir mekanın zor bulunacağını aktardı.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış


İstanbul'un en önemli hayallerinden birinin olimpiyat oyunları olduğunu, ancak bu adaylıkta da en büyük sorunun önyargılar olduğunu kaydeden Bağış,

"Bu önyargılar yayıncılıkla da değişebilir. Son 3 hafta içerisinde maalesef bu önyargıları daha da kamçılamak için bazı uluslararası medya kuruluşları, ülkemizin imajına ciddi zarar verdi. Bugün Suriye'de günde ortalama 100-150 kişi kendi devleti tarafından katlediliyor. Dünyanın birçok yerinde çok farklı doğal afetler, krizler, gösteriler, eylemler, çatışmalar gerçekleşiyor. Maalesef Türkiye'de son 3 hafta içerisinde yaşanan olaylar sanki dünyanın en önemli hadisesiymiş, sanki gerçekten büyük bir çatışma yaşanıyormuş, hatta bir iç savaş yaşanıyormuş gibi lanse edildi." diye konuştu.


"Yanlış bilgilerle insanları manipüle etmek istediler"


Bağış, televizyonculukta doğru bilgiyi paylaşmanın reytingten daha önemli olduğuna işaret ederek, fuarda yayıncılığın etik yönünün tartışılması gerektiğini vurguladı. Bu süreçte yanlış bilgilerle insanların nasıl manipüle edildiğinin anlaşıldığını söyleyen Bakan Bağış, özellikle sosyal medyada fotoğraflar üzerinden yapılan manipülasyona dikkati çekerek, "Bizi bir korku tüneline sokmaya çalıştılar. Bu konuda standartlarımızı gözden geçirmemiz gerekirken Batı medyasının da kendi standartlarını gözden geçirmesi için belki de öncü bir rol oynamamız gerekir. Saatlerce süren yayınlarla dünyanın önde gelen kanalları, Türkiye'de çok farklı bir tabloyu çizmeye çalıştılar" ifadelerini kullandı.


"Dizi ihracatımız artıyor"


Yayıncılığın değişen ve gelişen dünyada en önemli iletişim aracı haline geldiğini belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, bunun kültürel hayatı şekillendiren bir güce sahip olduğunu aktardı.

Yayıncılığın bu nedenlerle sadece bir yatırım aracı olarak nitelendirilemeyeceğini anlatan Arıcı, kamu yararı gözetilerek geliştirilmesi gereken bir alan olduğunu söyledi. Arıcı, bu tür organizasyonların global trendlerin ve bölgesel gelişmelerin yakalanmasında önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, "Bakanlığımız yayıncılık sektörüyle işbirliği içerisinde olup, birçok gelişmeye ve başarıya öncülük etmiştir. Ülkemiz dizi ihracatında son yıllarda ciddi bir ivme kazanmıştır. Dizi ihracatı dünyada yüzde 4,54 büyürken, Türkiye'de 2012 sonu itibariyle bu oran yüzde 25,98 olmuştur. 75 ülkeye 11 bin saati aşkın dizi ihacatımız, ülkemiz ekonomisine olumlu katkı sağlamıştır" diye konuştu.

RTÜK Başkanı Davut Dursun

"Analog yayının yerini sayısal yayınlar almalı"


Sunuculuğunu Meltem Arslanoğlu'nun yaptığı açılış töreninde daha sonra söz alan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun ise 100-150 yıl önce yaşayan insanların, ömürleri boyunca çığır açacak 3-4 buluşla tanıştıklarını, günümüz insalarında ise bu sayının 10 civarında olduğunu söyledi.


Tanıklık edilen bu gelişmelerden yararlanmanın yanı sıra bunların hayatı dönüştüren etkisi altında kalındığını kaydeden Dursun, özellikle iletişim alanında yaşanan gelişmelerin bu kategoride değerlendirilebileceğini dile getirdi.

Dursun, yayıncıktaki değişimlere tanıklık edilen bir dönemde olduklarına vurgu yaparak, "Türkiye'de devlet tekelinin devam ettiği dönemden özel sektörün de faaliyetlerine müsaade edilen bir döneme geçilmesi, çok eski değil. 90'lı yılların başından itibaren geçen süre içerisinde medya sektörü son derece ciddi gelişmelere sahne oldu" şeklinde konuştu.


RTÜK Başkanı Dursun, analog yayınların giderek dünya gündeminden düştüğünü hatırlatarak, Türkiye'nin sayısal yayınlara geçmede biraz geç kaldığını söyledi. Bu gecikmeye rağmen önemli çalışmaların yürütüldüğünü anlatan Dursun, "Türkiye çok zengin ve renkli bir medya sektörüne sahip" dedi.

TÜRKSAT Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay

"e-Devlet'e mobil cihazlardan da erişilebilir"


TÜRKSAT Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay da, şirketlerinin uydu yayın hizmetleriyle ilgili görüşlerini anlattı. 2004 yılında kurulan TÜRKSAT'ın haberleşme uydularını işletmenin yanı sıra ülkede uydu üretimi ve tasarımı konusunda insan gücünü yetiştirme görevini de üstlendiğini belirten Oktay, şirketlerinin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Oktay, "Güncel verilere göre halihazırda yaklaşık 15 milyon kayıtlı kullanıcı ve e-devlet kapısı üzerinden 98 kamu kuruluşuna ait 732 kamu hizmetini ulaştırabilmektedir. E-devlet kapısına ayrıca mobil cihazlarlandan da erişebilmek mümkündür" dedi.

RATEM Başkanı Dursun Güleryüz

"Bu sektörde çalışan 50 bin kişi var"


Forumda ev sahipliğini üstlenen RATEM Başkanı Dursun Güleryüz yaptığı açılış konuşmasında, RATEM'in 2001 yılında, radyo ve televizyon yayıncılarının sorunlarına çözüm üretmek, yayıncıların haklarının takibi amacıyla kurulduğunu söyledi. 12 sene içerisinde RATEM'in gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerle tüm sektörün ortak sesi haline geldiğini belirten Dursun, hali hazırda 800'ü aşkın yayın kuruluşunun RATEM üyesi olduğunu hatırlattı.


Televizyon sektörüyle ilgili bazı istatiski bilgiler veren Dursun, Türkiye'de 18 milyon milyon televizyon izleyen hane halkının bulunduğunu belirtti. Dursun, mevcut kablo platformlarında analog olanda 1 milyon 250 bin, sayısal olanda 500 bin abone bulunduğunu, uydu platformlarından Digitürk'ün 2,5 milyon abonesi olduğunu, D-Smart'ın ise 1,5 milyon abonesi bulunduğunu söyledi.


"2005 - 2011 yılları arasında 76 ülkeye 35.565 saat dizi ve program ihraç ettik" diyen RATEM Başkanı, "70 iletişim fakültesi var. Her yıl yaklaşık 6 bin mezun veriyor. Sektörümüzde 25 bin çalışandan söz edebiliriz. Bu yan sektörlerle ve diğer dizi film yapımcıları, destek sağlayıcıları ile bu sayı 50 bine çıkıyor." diye konuştu.


Başkan Dursun, İngiliz yayın kuruluşu BBC ile RATEM Akademi arasında işbirliği anlaşması yaparak BBC'nin bilgi birikim ve tecrübesinden faydalanmak istediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından AB Bakanı Egemen Bağış ve diğer katılımcılar, kurdele keserek fuarın resmi açlışını gerçekleştirdi.


Törenin ardından stantları gezen Bağış, 4K Ultra HD adı verilen çok yüksek çözünürlüklü yayın yapan televizyon sistemlerini yakından inceledi.

İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı (ITVF), yarın (21 Haziran Cuma günü) sona erecek.


Kaynak Link