• Selim Ural

Marmaray Sirkeci istasyonu açıldı

29 Ekim'de hizmete giren Marmaray'ın kapalı olan Sirkeci istasyonu 1 Aralık Pazar günü itibariyle hizmete açıldı. Açılış, Marmaray'ın Facebook ve Twitter sayfalarında yayınlanan "Marmaray Sirkeci istasyonu halkımızın hizmetine açılmıştır. Hayırlı olsun." mesajıyla duyuruldu.

Haber: Selim Ural / İstanbul Ajansı

1 Aralık 2013

Asya ile Avrupa yakaları arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayan ve dünyanın alanındaki önemli projelerinden olan Marmaray'ın resmi açılışı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda gerçekleştirilmişti.


Ayrılıkçeşme - Kazlıçeşme arasında gerçekleştirilen Marmaray'ın ilk seferlerinde Sirkeci istasyonu, hazırlıkların tamamlanamaması sebebiyle kullanıma açılmamıştı. Konuyla ilgili olarak trenlerde, "Daha iyi hizmet verebilmek için, trenlerimiz geçici bir süre Sirkeci istasyonunda durmayacaktır." anonsları yapılıyordu.

Sirkeci istasyonu 1 ay sonra açıldı


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'ndan (TCDD) yapılan açıklamaya göre Sirkeci istasyonu 1 Aralık itibariyle hizmete açıldı. Marmaray'ı kullanmak isteyen yolcular bugünden itibaren Sirkeci istasyonunu kullanabilecek.


Marmaray hattının en derin istasyonu olma özelliği bulunan Sirkeci istasyonuna, Sirkeci Garı'nın yanı sıra Cağaloğlu'ndaki giriş-çıkış kapısı kullanılarak ulaşılabilir.

Marmaray’ın en derin yeri


60 metre derinliğe sahip Sirkeci istasyonuna Sirkeci Garı'ndan giren yolcular, perona ulaşmak için 4 adet yürüyen merdiven kullanıp uzun bir koridordan geçiyor. Cağaloğlu kapısını kullanan vatandaşlar ise biri kısa, ikisi uzun 3 yürüyen merdiven kullanarak perona ulaşıyor. İstasyon çıkışlarında sadece yürüyen merdivenlerin bulunması dikkati çeken bir ayrıntı olarak yer alıyor.

Öte yandan Sirkeci istasyonu, natm yöntemi (Avusturya Yeni Tünel Açma Yöntemi) ile inşa edildiği için, Yenikapı ve Üsküdar istasyonları kadar geniş bir alana sahip değil.


Marmaray ücreti; tam 1.95 TL, öğrenci 1 TL


İlk 15 gün ücretsiz hizmet veren Marmaray'ı vatandaşlar, İstanbul Kart veya Akbil ile 1.95 lira ödeyerek kullanabiliyor. Öğrenciler için ise ücret tarifesi 1 lira olarak uygulanıyor.


Kaynak Link