• Selim Ural

Madrid'de yüksek gerilim: Bouchard ile Sharapova ikinci turda eşleşebilir

İspanya'da düzenlenen Madrid Açık'ta, 23 yaşındaki Eugenie Bouchard ile 30 yaşındaki Maria Sharapova'nın ikinci turda karşı karşıya gelme ihtimali, tenisseverleri heyecanlandırdı. Peki bunun sebebi ne? Detaylar haberimizde…

Haber: Selim Ural / Kort

7 Mayıs 2017

İstanbul Cup Tenis Turnuvası birinci turunda Slovak Jana Cepelova'ya yenilerek turnuvaya erken veda eden ünlü Kanadalı tenisçi Eugenie Bouchard, Madrid Açık Tenis Turnuvası'nda Alize Cornet'i 6-4 / 4-6 / 6-1'lik setlerle mağlup ederek ikinci tura yükseldi. Turnuvada mücadele eden ünlü Rus raket Maria Sharapova ise, birinci turda bugün (7 Mayıs Pazar) 13.00'te karşılaşacağı Mirjana Lucic Baroni'yi elemesi halinde, ikinci turda Bouchard’ın rakibi olacak. Maçlar başlamadan önce turnuva programı açıklandığında, bu iki tenisçinin eşleşme ihtimalleri dahi tenis kamuoyunda gündem olmuştu. Şimdi ise bu eşleşmenin gerçekleşmesi sadece bir maç uzaklığında.


SHARAPOVA’NIN MEN EDİLMESİNİ İSTEDİLER

Peki bu eşleşmenin ihtimali tenis kamuoyunu neden heyecanlandırdı? Bilindiği üzere Sharapova'nın, 15 aylık doping cezasını tamamlayarak kortlara geri dönmesine, bazı ünlü tenisçiler tepki göstermişti. Zira Sharapova'nın spordan men edilmesini isteyen, veya doping gerekçesiyle ceza alan bir sporcunun bundan sonra üst düzey organizasyonlara çağırılmaması gerektiğini düşünen, gençlere olumsuz örnek teşkil ettiği gibi bir takım görüşleri, tenis camiasında sözü muteber bazı isimler dile getirdiler.


Carolina Wozniacki, bunun diğer sporculara saygısızlık olduğunu öne sürmüş; Dominika Cibulkova, Agnieszka Radwanska ve Andy Murray de doping nedeniyle ceza alan sporcuların yarışlara geri dönmemeleri gerektiğini savunmuştu.


Angelique Kerber ile Barbara Rittner de Sharapova'nın dönüşüne sıcak bakmayanlardandı. Ancak İsviçreli tenisçi Roger Federer, Sırp tenisçi Novak Djokovic gibi isimler Sharapova’ya destek çıkmıştı.

BOUCHARD’DAN RUS TENİSÇİYE SERT SÖZLER

Geçmişte idolünün Sharapova olduğunu belirten Bouchard, Rus tenisçinin kortlara geri dönmesiyle ilgili olarak "Bir hilekarın bu sporu tekrar oynamasına izin verilmemeli" gibi sert ifadeler kullanmıştı. Bu gerginliğe sebep olan açıklamaların detaylarını daha önce paylaşmıştık: goo.gl/bnlLV2 Sharapova ise bu tür tartışmalardan kaçınıyor. 30 yaşındaki sporcu, Stuttgart Açık’taki bir maç sonrasında bir gazeteciden gelen soruya, "Söyleyecek bir şeyim yok. Ben bunları aşmış bir insanım" cevabını vermişti.


"WILD CARD'LAR KUPA KAZANDIRMIYOR"

Başka bir gazetecinin, "Sence sana özel davet (wild card) verilmesi doğru mu?" sorusuna Sharapova, "Özel davetler turnuvalar için veriliyor. Kupa için özel davet almadım. Hala maçları kazanmak zorundayım" şeklinde cevap vererek, kendisine ayrıcalık yapıldığı görüşlerine bir nevi karşı çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü İskoç tenisçi Andy Murray, 28 Mayıs’ta düzenlenecek Fransa Açık Tenis Turnuvası'na (Roland Garros), doping cezası alan Maria Sharapova’nın davet edilmesinin 'ayrıcalık' olacağını savunmuştu. Bu haberin detaylarını sitemizde paylaşmıştık: goo.gl/9Aog1N


Bouchard'ın Sharapova ile ilgili olarak 'hilekar' açıklamalarına karşın Madrid Açık’ta, Sharapova'nın yer aldığı muhtemel ikinci tur rakipleri hakkında fikri sorulduğunda, "İkisi de agresif oyuncular ama umarım Maria ile oynarız" cevabını verdiğini de dipnot olarak belirtelim. İki sporcunun karşılaşması durumunda, seyir keyfi yüksek olması muhtemel maç, bu gerginliğin gölgesinde kalır mı bekleyip göreceğiz…


Kaynak Link