• Selim Ural

Reynmen kural tanımaz tavırlarıyla kime güveniyor?

Magazin ünlülerini sosyal medyadaki yayınlarına konu ederek şöhret olan 'sosyal medya magazincisi' Reynmen, son dönemde yaptığı skandallarla gündemden düşmüyor. En son bir muhabire şiddet uygulayarak yaralanmasına neden olan ünlü Youtuber, öfke problemi mi yaşıyor? Yayınlarında küfürler eden, silahlarla poz vererek gençlere kötü örnek olan Reynmen, kural tanımaz külhanbeyi tavırlarını sergilemekteki cesareti nereden veya kimden alıyor?

Haber: Selim Ural / Magazin Burada

15 Eylül 2019

Sosyal medyanın çeşitli platformlarında yaptığı yayınlarla kısa sürede gençlerin ilgisini çekerek popüler olan Reynmen, şöhreti kaldıramadı. Sanal dünyada milyonlarca takipçisi bulunan ünlü Youtuber, kendisiyle konuşmak isteyen basın çalışanlarına gösterdiği kaba ve küçük düşürücü hareketleriyle eleştiri konusu oldu.

​MUHABİRİ DARP EDEREK YARALADI

Basın mensupları olan ilişkilerinde sicili bozuk olan Reynmen, en son Show TV magazin muhabiri Akif Yaman'ı darp ederek tehdit etmişti. Karakolda biten olayda, kamusal alanda çekim yapma özgürlüğü olan basın emekçisi, küfürler eden Reynmen'in öfkesine maruz kalmıştı.


​'SOSYAL MEDYA MAGAZİNCİSİ' REYNMEN

Öfke kontrolünde problem yaşayan, dengesiz tavırlarıyla gazetecilere hakaretler yağdıran Reynmen, sosyal medyada yaptığı yayınlarıyla da kamuoyuna kötü örnek oluyor. Instagram hesabından silahla atış yaptığı anları paylaşan ünlü vlogger, canlı yayınlarda da istediğine küfürler edip, sigara içiyor. Sosyal medyadaki paylaşımlarında magazin medyasında yer alan ünlü isimlere yer vererek takipçi kazanan ve kısa sürede şöhret olan Reynmen'e, 'sosyal medya magazincisi' demek yanlış olmaz.

​BU RAHATLIK NEREDEN GELİYOR?

Hem sanal dünyada, hem gerçek hayatta hoyratça davranan, gazetecileri "Sen benim kim olduğumu biliyor musun?" diyerek tehditler savuran, sinirlenince insanları darp eden, külhanbeyi tavırlarıyla kural tanımayan Reynmen'in bu rahatlığı nereden ya da kimden geliyor?


​ŞÖHRET GELİP GEÇİCİ

Gerçek adı Yusuf Aktaş olan Reynmen'in, ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın uzaktan akrabası olduğu biliniyor. Henüz 23 yaşında büyük üne kavuşan Aktaş'ın, sergilediği şımarık ve ukala tavırları, bu şöhretin geldiği gibi gideceğinin habercisi...

​NEREDE ÇEKİM YAPILIP YAPILAMAYACAĞINI BİLMİYOR

Magazin muhabiri Akif Yaman'a fiziksel şiddet uygulayarak yaralayan Reynmen, gazetecilerin kamerasını zorla alarak görüntüleri silmişti. Kendisini çekemeyeceklerini öne süren sosyal medya magazincisi, bu konuda da yanılgı içerisinde.


​SOKAKTA ÇEKİM YAPMAK İZNE TÂBİ DEĞİL

Kişinin evi gibi özel alan kimliğine sahip mekanlarda fotoğraf veya video çekmek elbette izne tâbidir. Ancak sokak gibi kamusal alan kimliğine sahip mekanlarda çekim yapmak izne tâbi değildir. Sokağın yanı sıra bu mekan örneğin bir plaj veya bar da olabilir.


​KAMUSAL ALANDA ÇEKİM HAK İHLALİ DEĞİLDİR

İlke olarak kamusal alanda herkesin fotoğrafı çekilebilir, iyi niyet kuralları çerçevesinde kişiler çekilen fotoğrafta ikinci planda ayrıntı olarak bulunabilir ve hatta doğrudan fotoğrafın konusu da olabilir. Özel yaşamı çiğnemeyen, kişiyi küçük düşürücü olmayan veya kimliklerin belirsiz olduğu hallerde görüntülenen kişiler için genel olarak bir hak ihlali oluşmaz.

​ÇEKİM KURALLARI KANUNLA BELİRLENMİŞTİR

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda haber değeri konusunda günlük olaylar ile radyo ve film haberleri zikredilirken, 'kamuya mal olmuş kişiler ile memleketin siyasi ve içtimai hayatında rol oynayan kimseler' diye tanımlanır. Kişinin halleri aynı zamanda suç teşkil ediyorsa, bu durum küçük düşürücü halde görüntülenme yasağının bir istisnası sayılır.


​ÜNLÜ ŞAHSİYETLER, ÖZEL HAYATIN DARALACAĞINI BİLMELİ

Normal insanların özel hayatın gizliliği alanı daha genişken, tanınmış şahsiyetlerin; örneğin siyasetçiler, sanatçılar, sporcular gibi ünlülerin, özel hayatı ve özel hayatın gizlilik kapsamı normal bir insanlara göre daha dardır. Ünlü kişiler belli ölçülerde özel hayatlarının izlenmesine katlanmak zorundadır. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, ünlüler açısından farklı kriterlerle değerlendirilmek durumundadır.

​GÜNEŞLENİRKEN ÇEKMEK DE YASAK DEĞİL

Herhangi bir kişinin güneşlenirken sürekli izlenmesi, fotoğrafının çekilmesi özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluştururken, ünlü bir sanatçıya karşı aynı mahiyette bir fiil işlenmesi halinde özel hayatın gizliliği ihlal edilmiş olmaz.


​REYNMEN BUNDAN SONRA NE YAPACAK?

Son dönemde skandallarıyla gündemden düşmeyen Reynmen'in, kariyerini bundan nasıl şekillendireceği, kural tanımayan kaba üslubuna devam mı edeceği yoksa her medeni ünlü şahsiyet gibi kamuoyuna karşı iyi niyet içerisinde olup olmayacağını hepimiz zaman içerisinde göreceğiz...


Kaynak Link