• Selim Ural

Muazzez Ersoy: Rap müzik normal ama başka kültürlerin müziğine mahkum olmamalıyız

Harbiye'de sahne alan sanatçı Muazzez Ersoy, rap müziğin son dönemde popülaritesinin hızla artmasının, genç nüfusumuzdan dolayı normal olduğunu ancak başka kültürlerin müziğine mahkum kalmamamız gerektiğini söyledi. Ersoy, televizyonlarda Türk müziğine dair hiçbir içeriğin olmamasından dolayı üzgün olduğunu belirtti. Harbiye'de Ersoy'dan önce sahne alan Kutsi de, bir müzisyen olarak her tür müziğe kulak kabartmakla beraber rap müzik de dinlediğini söyledi.

Muhabir: Özlem Uçar - Editör: Selim Ural / Magazin Burada

2 Eylül 2019

Türk sanat müziğinin güçlü sesi Muazzez Ersoy ve Türk pop müziğin sevilen ismi Kutsi, İstanbul Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde Paraf Halkın Yıldızları konser serisinde dün akşam sahne aldı. Konser öncesi gazetecilerle ayaküstü sohbet eden ikili, birlikte sahne almaktan dolayı çok mutlu olduklarını, beraber daha çok projeler gerçekleştireceklerini söylediler.


Muazzez Ersoy'u 'duygu dolu ses' olarak betimleyen Kutsi, beraber sahne almaktan dolayı mutluluktan havalara uçtuğunu söyledi. Pahalı pırlanta takılarıyla dikkat çeken Ersoy ise, Kutsi'nin dizi oyunculuğunu, şarkılarını, beyefendiliğini çok takdir ettiğini söyledi.

"BAŞKA KÜLTÜRLERİN MÜZİĞİNE MAHKUM OLMAMALIYIZ"

Ülkemizde birçok televizyon kanalı ve birçok program olduğunu söyleyen Muazzez Ersoy, Türk sanat müziği, Türk halk müziği ve Türk pop müziğine dair hiçbir program olmamasından dem vurdu. Televizyonda her hafta canlı yayınla bir müzik programının olması gerektiğini vurgulayan 61 yaşındaki duayen isim, "Bizim müziklerimiz kültürümüzü, duygularımızı, bizi yansıtıyor. Müziğimiz unutulursa ya da müzikten uzak kalırsak, başka kültürlerin müziğine mahkum oluruz. Müziğimizin mutlaka televizyon kanallarımızda yaşatılması gerekiyor" dedi.

"RAP MÜZİĞİN ÇOK DİNLENMESİ NORMAL ANCAK..."

Son dönemde rap müziğin revaçta olmasını normal olarak tanımlayan Muazzez Ersoy, genç insanların bu tür müziklere ilgi göstermesinin bir mahsuru olmadığını söyledi. Yıllar önce caz şarkı da okuduğunu belirten Ersoy, "İnsan müzik ayırt etmemeli. Branşım olan Türk sanat müziği başta olmak üzere müziğin her türlüsünü çok seviyorum. Çok genç nüfusumuz var. Genç insanlarımız rap müziği seviyorlar. Bu normal. Ancak Türk sanat müziğinin, Türk halk müziğinin, Türk pop müziğinin derinliği var, altyapısı var. Televizyonlarımızda bunlara da önem verilmezi lazım" diye konuştu.


"MÜZİSYEN OLARAK HER ŞARKIYI DİNLERİM"

Harbiye'de Muazzez Ersoy'dan önce sahne alan pop şarkıcısı Kutsi, müzisyen olarak şarkı dinlerken tür ayırt etmediğini, her şarkıya kulak verdiğini, rap müzik de dinlediğini söyledi. 46 yaşındaki isim, Ersoy'un Türk televizyonlarında müzik programlarına yer verilmemesi konsundaki eleştirilerine katıldığını belirtti.


Kaynak Link