• Selim Ural

İstanbul Valiliği'nden vatandaşlara deprem eğitimi

İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir, düzenlediği basın toplantısında, afetler konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattıkları 'Bir Saat Bir Hayat' kampanyası ile İstanbullular'ı güvenli yaşam eğitimlerine katılmaya davet etti.

Haber - Fotoğraf: Selim Ural / İstanbul Ajansı

15 Ağustos 2013

İstanbul Valiliği tarafından depreme karşı eğitim amaçlı düzenlenen 'Bir Saat, Bir Hayat' adlı kampanyanın tanıtım toplantısı 14 Ağustos Çarşamba günü gerçekleştirildi.


'Bir Saat Bir Hayat' kampanyası, bireylerin ve kurumların afetlere karşı alabilecekleri önlemler hakkında bilgilendirme faaliyetleri ile toplum genelinde güvenli yaşam kültürünün oluşmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca acil durum karşısında mevcut müdahale kapasitesini harekete geçirerek, bireyin kendi kendine yardım etme becerisi geliştirmesini destekliyor.


Eğitimler 3 aşamadan oluşuyor


Şişli’deki Point Otel’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir, bir saatle bir ya da birden fazla hayatın kurtulma şansının olabileceğini belirterek depreme karşı başlattıkları 'Bir Saat Bir Hayat' eğitimlerinin 3 seviyeden oluştuğunu kaydetti.


Özdemir, birinci seviye eğitimde; bireye afet öncesi, sırası ve sonrası için hazırlık konusunda farkındalık kazandırmak,


İkinci seviyede; hazırlık konusunda bilgi ve beceri kazandırmak,


Üçüncü seviyede ise; yerel afet gönüllüsü oluşturmak, yani katılımcıların kentsel hazırlık ve hafif arama kurtarma çalışmalarını yapacak beceriye ulaşmasının hedeflendiğini aktardı.

İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir

“İstanbullular afetler konusunda bilinçlenecek”


Olası afet ve acil durumlar sırasında nasıl davranılması gerektiği konusunda vatandaşları bilinçlendirmek istediklerini belirten Vali Yardımcısı Günay Özdemir, “Bugünkü proje ile afetlere karşı hazırlıklı olma, yürütülen çalışmalara karşı aktif katılım sağlanmasını hedefliyoruz. Kent sakinlerinin afet hazırlıklarını tamamlamış olması, alabileceği önlemleri alması, tahliye, doğru müdahale gibi becerileri kazanması, bir işyerinin acil durumunda doğru müdahalenin yapılması, zararın en aza indirilmesinde önemli etkiye sahiptir.” diye konuştu.


İstanbul’un ilk deprem hastanesini Haydarpaşa Numune Hastanesi bünyesinde açtıklarını ifade eden Günay, söz konusu proje ile 1 yıl içerisinde en az 120 bin kişiye ulaşmak istediklerini söyledi. Günay, 2009 yılından bu yana çeşitli kampanyalarla 650 bin İstanbullu’ya afetler konusunda eğitim verdiklerini belirterek vatandaşlara, afet sonrası müdahale yapma bilgi ve becerisi kazandırmak istediklerini kaydetti.

Eğitimlere nasıl başvurulacak?


Edinilen bilgilere göre, eğitimlere başvurular, geçtiğimiz ağustos ayı içerisinde, İstanbul'un çeşitli meydanları ve AVM’lerde kurulan stantlar ile www.guvenliyasam.org sitesindeki başvuru formu aracılığıyla kabul edildi. Eğitimler nerede yapılıyor? Eğitimlerin kurumlara yönelik uygulamaları kurumların salonlarında; halktan gelen taleplere yönelik eğitimler ise 39 ilçede belirlenen eğitim merkezlerinde (halk eğitim merkezi, kültür merkezi vb.) gerçekleştiriliyor.

Basın toplantısına İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir'in yanı sıra İstanbul İl AFAD Müdür Gökay Atilla Bostan ile İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktör Yardımcısı Fikret Azılı da katıldı


Eğitimlerde neler öğretiliyor?


Eğitimlerde bireyler, kurumlar ve çocuklar için farklı seviyede güvenli yaşam programları tasarlandı. Programlar farkındalığın artırılması, bilgi ve becerinin geliştirilmesi ve toplumsal güç birliğinin artırılması gibi konuları kapsıyor. Söz konusu programlarda; olası afet ve acil durumların etkilerinden birey ve kurumların kendilerini ve yakın çevrelerini nasıl koruyabileceği ve afetlere karşı hangi koruyucu önlemleri almaları gerektiği, olası afet ve acil durumlar sırasında nasıl davranılması gerektiği bilgileri paylaşılıyor.


Kaynak Link