• Selim Ural

İstanbul'u tarihiyle buluşturan mekan: Hüsn-ü Alâ

Hüsn-ü Alâ, yani 'güzeller güzeli' anlamındaki mekan, adeta bir sosyal tesis gibi. İçerisinde çocuk oyun salonu, kadın ve erkek mescitleri ile 4 adet loca yer alan mekanda Türk ve dünya mutfağının çeşitli lezzetlerini bulmak mümkün. Mekanın ızgara çeşitleri, balık çeşitleri, serpme kahvaltısı ve kahve çeşitleri damak çatlatan cinsten.

Haber - Fotoğraf: Selim Ural / İstanbul Ajansı

4 Aralık 2013

Tarihi Yarımada'nın göbeği Süleymaniye'de açılan Hüsnü Alâ Kafe, gençlerin yanı sıra ailelere uygun ortamıyla da her geçen gün popülaritesini artırıyor.


Tarihi Yarımada’nın göbeğinde


Geçtiğimiz yaz mevsiminin 1 Temmuz’unda hizmet vermeye başlayan Hüsn-ü Alâ Kafe, Süleymaniye'de yer alan Mimar Sinan türbesinden Eminönü'ne inen Fetva Yokuşu Caddesi üzerinde, sol tarafta kalan  Nazır Efendi Sokak'ta yer alıyor. Yürüme mesafesiyle Beyazıt’tan yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki mekana, aracıyla gelmek isteyenler ise Eminönü yönünden Süleymaniye yolunu kullanabilir.


Geniş otoparkı var


İki kapalı mekanı, geniş bir balkonu ve terası bulunan mekan 1500 kişi kapasiteli. Hüsn-ü Alâ Kafe İşletme Müdürü Koray Koca’dan aldığımız bilgilere göre, mekan ilerleyen günlerde düğün, nişan, sünnet gibi organizasyonlara da kapılarını açacak. Otopark sorununun en çok baş gösterdiği bölge olan Tarihi Yarımada’da, Hüsn-ü Alâ Kafe müşterilerinin yüzünü güldüren 200 araçlık bir otopark mevcut. Üstelik vale hizmeti de unutulmamış.

Hüsn-ü Alâ Kafe, Tarihi Yarımada’dan İstanbul Boğazı’nı seyredebileceğiniz en güzel mekanlardan biri olarak dikkati çekiyor

Hüsn-ü alâ İstanbul’u, Hüsn-ü Alâ Kafe’den izleyin


‘İstanbul’u Tarihiyle Buluşturan Mekan’ sloganıyla yola çıkan Hüsn-ü Alâ Kafe’de bakmaya doyamadığınız bir İstanbul manzarası sizi karşılıyor. Balkon veya terastan baktığınız zaman, sol tarafta Kasımpaşa sırtları, Unkapanı Köprüsü, Haliç Metro Geçiş Köprüsü çok net bir şekilde görülüyor. Tam karşınızda ise Galata Kulesi size adeta selam gönderiyor. Kafanızı sağ tarafa çevirdiğiniz zaman ise bütün ihtişamıyla Eminönü Yeni Camii kıyama durmuş bir şekilde sizi bekliyor. Hüsn-ü Alâ Kafe, Galata Köprüsü ile Boğaziçi Köprüsü’nü arka arkaya perspektif olarak görebileceğiniz nadir yerlerden biri.

İstanbul’un simgeleri Galata Kulesi, Galata Köprüsü, Eminönü Yeni Cami ve Boğaziçi Köprüsü’nü Hüsn-ü Alâ Kafe’den izleyebilirsiniz

Loca sayısı artacak


İç mekan ise ikiye ayrılıyor. Kapıdan girdiğinizde sağ tarafta yer alan kasanın yanından devam ettiğinizde, balkona çıkışı bulunmayan bir bölüm sizi karşılıyor. Bir locanın yer aldığı bu bölümde, soğuk kış günlerinde nargile içen insanları burada görebilirsiniz. İşletme Müdürü Koray Koca’nın verdiği bilgilere göre, 2 büyük plazma televizyonun yer aldığı bölümde, İstanbul manzarasına bakan kısım, aileler için loca olarak yeniden düzenlenecek.

Klasik masa düzeninin yanı sıra puflu oturma düzenine de sahip Hüsn-ü Alâ Kafe, alkolsüz olarak hizmet veriyor

Hüsn-ü Alâ ailelere uygun olarak tasarlandı


Bir diğer kapalı bölüm ise, girişten sola döndüğünüz vakit karşınıza çıkıyor. Balkona ve terasa çıkışı bulunan bu bölüm, diğer iç mekana göre daha geniş. Çocuk oyun salonu ile kadın ve erkek mescitlerinin yer aldığı salonda, 4 büyük plazma televizyon ve 2 loca bulunuyor.

Çocuk oyun alanının yer aldığı Hüsn-ü Alâ, ailelere uygun ortamıyla müşterilerini bekliyor

Kahvede iddialılar


Salon ve balkondaki müşterilere çay-kahve servisi yapılabilmesi için balkon kapısının yanına konuşlandırılan kahve servisi bölümü, Hüsn-ü Alâ Kafe'nin en iddialı olduğu alan... Kahve uzmanları Akın Parlak ve Deniz Yıldız’ın sorumlusu olduğu mekanın kahve servisi bölümünde, İstanbul'dan öte Türkiye'de bile bulunamayacak kahve çeşitleri mevcut.


Türkiye’de ilk olacak


İstanbul Ajansı'nın konuyla ilgili sorularını yanıtlayan kahve uzmanı Deniz Yıldız, buzun erimesiyle oluşan kahve çeşidinin Türkiye'de satışının olmadığını, bu imkanın kendilerinde olduğunu ancak henüz bu satışını yapmadıklarını söyledi. Yıldız, ilerleyen günlerde, günde sadece 5 bardak çıkan bu kahve çeşidinin satışına başlayacaklarının da müjdesini verdi.

Kahve uzmanı Deniz Yıldız, buzun erimesiyle oluşan kahve çeşidini yakın zamanda satışa sunulacağını söyledi

Kahve uzmanlarıyla çalışılıyor


Pek çok farklı kahve pişirme usulü olan mekanda, single origin kahve kullanılıyor. ‘Bir bölgenin, sadece belli bir kısmından ve belli bir çiftlikten alınan kahve’ manasına gelen single origin kahvelerinin yurtdışından teminini sağlayan Şerif Başaran, dünyadaki sayılı kahve uzmanlarından biri olarak tanınıyor.


En çok kahve demleme çeşidi Hüsn-ü Alâ’da


Eşsiz İstanbul manzarasında kahve içme keyfinin bir başka olduğu Hüsn-ü Alâ Kafe’nin kahve uzmanı Deniz Yıldız, en çok kahve demleme çeşidinin kendi mekanlarında olduğunu, kahve demleme işlemleri için Türkiye’de pek yaygın olmayan çeşitli aparat ve demleme sistemleri kullandıklarını söyledi.

En çok kahve demleme çeşidi Hüsn-ü Alâ’da

Nargile tiryakilerinden yoğun ilgi


Hüsn-ü Alâ Kafe’nin iddialı olduğu alanlardan bir tanesi de nargile... Taze karpuz ve kabak kullanılarak hazırlanan özel nargile sunumları, nargile tiryakilerinin buraya ilgisini artırmış durumda. Çalışanların nargile önerisi ise ‘Hüsn-ü Alâ 1453’ olarak dikkati çekiyor.

Taze karpuz, kavun ve kabak kullanılarak hazırlanan nargile çeşitleri büyük ilgi görüyor

Tatlılar günlük olarak Gaziantep’ten geliyor


Gençlerin Hüsn-ü Alâ Kafe’yi tercih etmelerinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden İşletme Müdürü Koray Koca, ocak ayından itibaren Kaz Günleri düzenleyeceklerini söyledi. Kaz Günleri’nde özel kaz yemekleri hazırlayacaklarını belirten Koca, öte yandan servis ettikleri tatlıların günlük olarak Gaziantep’ten geldiğinin de altını çizdi.


İstanbul’un seyir keyfini Hüsn-ü Alâ’da yaşayın


Tarihi Yarımada’nın manevi atmosferinde, ‘hüsn-ü alâ’ İstanbul manzarası eşliğinde kahvaltı, çay, kahve ve nargile keyfini tatmak için Hüsn-ü Alâ Kafe, her gün 08.30 - 00.00 saatleri arasında tüm İstanbullular’ı ve yerli-yabancı turistleri bekliyor.


Kaynak Link