• Selim Ural

İl Özel İdaresi'nden gıda denetimlerine araç desteği

İstanbul İl Özel İdaresi'nin gıda denetimlerinde kullanılmak üzere satın aldığı 100 araç, Bakan Mehdi Eker’in katılımıyla İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Haber - Fotoğraf: Selim Ural / İstanbul Ajansı

27 Ağustos 2013

2007’den bu yana gıda denetimlerine araç kiralama yöntemiyle destek veren İstanbul İl Özel İdaresi, bu yıl idare bütçesinden sağladığı kaynakla, “Gıda Denetimine Destek Projesi” kapsamında ilk kez araç alımı gerçekleştirdi. İhtiyaç duyulan ilçe müdürlüklerine dağıtılacak olan araçlar, 26 Ağustos Pazartesi günü, Halkalı’da yer alan Ziraai Karantina Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törende İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.


Araçların teslim töreni, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İstanbul Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Milletvekili İbrahim Yiğit, İstanbul Vali Vekili Yıldırım Kadıoğlu, İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Feramis Çiftçi, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, ilçe kaymakamları, il genel meclisi üyeleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan Bakan Mehdi Eker, 2004 yılından bu yana gıdaların her aşamada takip edildiğini ve bunları tek bir noktadan denetleyecek bir mekanizma kurduklarını söyledi. İstanbul’da denetim yerleri dikkate alındığında 2004 yılından itibaren 83 gıda denetçisi varken toplam 4 bin gıda denetimi yapıldığını belirten Eker, İstanbul’da bugün 600’e yakın denetim elemanı olduğunu, bir yılda yapılan denetim sayısının ise yaklaşık 54 bin civarında olduğunu kaydetti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker

“Amaç ceza vermek değil, daha çok eğitim sağlamak"


Bakan Eker denetimlerdeki asıl amaçlarının çok ceza vermek yerine eğitim sağlamak olduğunu ifade ederek, hedeflerinin, denetimi eğitim maksatlı yaparak vatandaşın sağlığını korumak olduğunu söyledi.


İstanbul’da yeni alınan araçlar sayesinde gıda denetim faaliyetlerinin hem miktar hem de kalite yönünden artırılmasına yardımcı olunacak özel bir projenin devreye girdiğini anlatan Eker, “Bugün bu törenin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü İstanbul’daki gıda denetim faaliyetlerinin hem miktar hem kalite yönünden arttırılmasına yardımcı olacak özel bir proje devreye giriyor. İstanbul İl Genel Meclis Başkanlığı’nın bu projeye verdiği maddi destekle araç denetim filomuza 100 yeni araç katılıyor.” şeklinde konuştu.

İstanbul Vali Vekili Yıldırım Kadıoğlu

Laboratuvar sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak


İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün başlattığı ‘Gıda Denetimine Destek Projesi’ne Valilik olarak destek verdiklerini ifade eden İstanbul Vali Vekili Yıldırım Kadıoğlu, gıda denetimi hizmetlerinde kullanılmak üzere alınan 100 adet 2013 model aracın, 3 milyon 754 bin 276 TL’ye mâl olduğunu söyledi.


Gıdaların üretim, depolama, dağıtım ve tüketiciye ulaşma noktasında, yeni ekipmanlar sayesinde daha sağlıklı yürütüleceğini belirten İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak ise, spekülasyonlara mahal verilmemesi adına, laboratuvar çalışmalarının kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Mehdi Eker, İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Feramis Çiftçi’ye sembolik olarak bir aracın anahtarını teslim etti.


2007’den bu yana gıda denetimlerine araç kiralama yöntemiyle destek veren İstanbul İl Özel İdaresi, bu yıl idare bütçesinden sağladığı kaynakla ilk kez araç alımı gerçekleştirdi. ‘Gıda Denetimine Destek Projesi’ ile gıda güvenliği, gıdaların kalite kontrolünün ve uygunluk testinin yapılması ve prosedürlerin iyileştirilmesi yoluyla gıda üretiminin ve ticaretinin geliştirilmesi sağlanıyor.


Edinilen bilgilere göre, İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gıda kontrol ekipleri, bu amaçla 39 ilçede denetim gerçekleştiriyor. Yeni mevzuata uygun ürünlerin satılıp satılmadığının tespit edilmeye çalışıldığı denetimlerde çok sayıda iş yerine ceza kesiliyor.


Kaynak Link

Bakan Mehdi Eker, İstanbul Vali Vekili Yıldırım Kadıoğlu (solda) ve İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak'a (sağda) hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.