• Selim Ural

Gaziosmanpaşa'da 'Gönülden Gönüle' yardım

Gaziosmanpaşa Kaymakamı - Seddar Yavuz

Gaziosmanpaşa Kaymakamı Seddar Yavuz, Gaziosmanpaşa'da başlattıkları 'Gönülden Gönüle' projesiyle ihtiyaç sahibi aile ve çocuklara destek verdiklerini söyledi.

Röportaj: Selim Ural / İstanbul Ajansı

28 Ağustos 2013

Gaziosmanpaşa’daki 4 yıllık görev süresi boyunca eğitim ve sosyal hizmet odaklı projeleriyle takdir toplayan Eskişehir doğumlu Kaymakam Seddar Yavuz, memleketin 6 farklı merkezinde kaymakamlık görevlerinde bulundu. Genç yaşına karşın projeleriyle, girişimleriyle ve aldığı ödüllerle dikkatleri üzerine çeken Kaymakam Yavuz, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetini yeni nesillere anlatarak zihinsel işgalin önüne geçilebileceğine inanıyor. Gençlerin fikir sahibi olmadan ideoloji sahibi olmamaları gerektiğini ifade eden Gaziosmanpaşa Kaymakamı Seddar Yavuz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik…


- Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı 7. görev yeriniz. Şunu öğrenmek istiyorum; bürokrat olmaya nasıl karar verdiniz, başka meslekler varken bu zorlu görevde sizi cezbeden şey neydi?


Gençliğimde bir idealim vardı; bu ülkeye en iyi konumda nasıl hizmet edebilirim? Ben bunun kader olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizi mülki amirliğe yönlendiren kimse olmadı. Belki ilkokul öğretmenimin babama, “Bu çocuğu mutlaka okut” telkinlerinin de etkisi olmuş olabilir. Kaymakam olmaya ortaokulda karar verdim.


Devlet adamlarını yakından takip ederdim


Gençliğimden beri, iyi bir konumda olup hizmet etme arzum vardı. Devlet adamlarını yakından takip eden biriydim. Belki onların hayatları, bana bir motivasyon sağlamış da olabilir. İdealim hep insanlara hizmet etmekti. Belki kırsal şartlarda yaşamanın getirdiği yoksulluk da beni böyle bir tercihe sevk etmiş olabilir.


- Kaymakamlık makamının görev ve yetkilerini nasıl tanımlarsınız? Kaymakamlık ile belediyenin farkını okurlarımıza nasıl açıklayabilirsiniz?


Her devlet, hangi kamu hizmetlerinin merkezi idare tarafından, hangi kamu hizmetlerinin mahalli idare teşkilatları tarafından yürütülmesine karar verir. Emniyet, eğitim ve sağlık gibi devredilemez ya da mahalli teşkilatlara bunu devrettiğinizde milli politikalarda sakınca doğabilecek kamu hizmetlerini genellikle merkezi yönetim yürütür. Bunlarda yerel bazda, merkez teşkilatının taşradaki temsilcisi olan valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla yürütülür.


Kaymakamlıklar eğitim, asayiş ve sağlıktan sorumludur


Bir ilçenin güvenliğinden, okulundan, sağlığından, nüfusundan, tapu kayıtlarından, sosyal yardım faaliyetlerinden bahsedeceksek, bu tür faaliyetler valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla yürütülür. “Belediyelerin görevi ne?” dersek, genelde mahalli müşterek ihtiyaçları karşılayan ve seçimle iş başına gelmiş mahalli idare teşkilatlarından bahsetmiş oluyoruz. Belediyeler bu anlamda da yol, su, altyapı, ulaşım, park, bahçe gibi daha ziyade o beldede yaşamaktan kaynaklanan mahalli ihtiyaçları karşılayan birimlerdir. Özetlersek; eğitim, asayiş ve sağlık vali ile kaymakamlıklar tarafından; bunun dışındaki ulaşım, parklar, altyapı gibi teknik hizmetler belediyeler tarafından yürütülür.

- Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı olarak gerçekleştirdiğiniz projelerinizin eğitim ve sosyal hizmet odaklı olduğunu görüyorum. Bunlardan en önemlisi ‘Gönülden Gönüle’ projesi sanırım. Kaymakamlık olarak başlattığınız ve hali hazırda devam eden projelerinizden biraz bahsedebilir misiniz?


Vatandaşımızın kendisini çaresiz hissetmemesi, ötekileştirmemesi, sahipsizlik duygusuna kapılmaması bizim için en önemli husustur. Buradan hareketle bizim Gaziosmanpaşa’da dört yıldır uyguladığımız farklı kategorilerde projelerimiz var.


Ramazan'da her gün 20 aileyi ziyaret ettik


‘Gönülden Gönüle’ projemiz, her yıl Ramazan ayında olmak üzere, kurduğumuz bir komisyon marifetiyle, her gün 15 ile 20 aile olmak üzere toplamda 300 aile ziyareti yapıyoruz. Bu ziyaretleri Ramazan ayı sonrasında da devam ettiriyoruz. Bu ziyaretlerde evin ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Evde koltuk yoksa koltuğunu, buzdolabı yoksa buzdolabını temin ediyoruz. Yani evi daha yaşanabilir hale getirmeye çalışıyoruz.


Öğrencilere yönelik ücretsiz kurslar

Bunun dışında ‘Yaşam Boyu Spor’ projemizle 10 bin çocuğumuza ulaştık. Öğrencilere yönelik ücretsiz SBS-YGS-LYS kursları düzenliyoruz. İlçedeki 80 bin öğrenciden her birine 5 kitap düşmesi hedefiyle başlattığımız projemizde 200 bin kitap topladık ve bunları okullarımıza dağıttık.


Çocuklara Şehr-i İstanbul turu


‘Öğretmenimiz Spor Yapıyor’ projesi ile öğretmenlere yönelik spor salonları açtık. ‘Uygarlıklar Şehri İstanbul’u Tanıyalım’ projesi ile ilçedeki çocuklarımızı Panorama 1453 Müzesi, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı gibi tarihi mekanlara götürdük, Tarihi Yarımada'yı gezdirdik.


- İstanbul’da gezmekten keyif aldığınız yerler var mı?


Ben İstanbul Üniversitesi mezunuyum, gençliğim bu şehirde geçti. Çocuklarımın da bu şehirde eğitim alıyor olması beni çok mutlu ediyor. Çocuklarımı, özellikle tarihi kültürel mekanlarıyla buluşturmaya çok önem veriyorum. Çünkü medeniyetimizin en önemli görünür kısmını İstanbul oluşturuyor.


Tarihi Yarımada'yı gezmeyi seviyorum


Dolayısıyla gerek ailemle olsun gerek arkadaşlarımla olsun, İstanbul’un tarihi mekanlarına, Tarihi Yarımada'ya gitmeye özen gösteriyorum. Beyazıt ve Süleymaniye semtlerine gitmekten büyük keyif alıyorum. İstanbul’da yaşayıp da İstanbul’u hissetmemek, bizim için çok büyük kayıp olur.

- Gençlerin siyasete girmesine nasıl bakıyorsunuz? Gençlerin siyasete girmeleri, siyasetle ilgilenmeleri, daha çok vatana millete hizmet etmeleri anlamına gelir mi, siz ne düşünüyorsunuz?


Bir insan yaşadığı toplumun sorunlarına ilgisiz kalmamalı. Etrafımız toz dumansa ve biz hiçbir şey olmamış gibi oturabiliyorsak bir anormallik var demektir. İnsanların illa bir partiye veya derneğe üye olması gerekmez, bundan bahsetmiyorum. Ama içinde yaşadığı toplumun sorunlarına karşı hiç ilgisiz, tamamen duyarsız olması da ya aileden, ya eğitim sisteminden ya da başla bir şeyden kaynaklanan bir problem olduğunu gösterir. Çünkü bununla ilgili bir teori var; siyasi suskunluk sarmalı. Eğer bir toplum siyaset aracılığıyla sorunlarının çözülmediğini, çözülemediğini görürse siyasetten uzaklaşmaya başlıyor.


Gençler gündemden uzak kalmamalı


Acaba gençleri biz mi apolitize ediyoruz? Gençlere “Aman ne işin var siyasette. Sen işine gücüne bak, karışma böyle şeylere.” demenin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Yani bu çocuk yarın üniversiteye gidecek, doktor olacak. Siz çocuğunuzu, ülke meseleleriyle hiç ilgilendirmezseniz, yarın çocuk Eskişehir’den İstanbul’a üniversite okumaya gittiğinde başka fikirlerin peşinden gidebilir.


İdealist insanlar yetiştirmeliyiz


Ailelerin, çocuklarını siyasal ya da toplumsal sorunlardan soyutlamaya çalışmasını doğru olmadığını düşünüyorum. Bana göre bu şekilde idealist insan yetiştiremeyiz. Bana göre bu ülkenin gençliği önce fikir sahibi olmalı, sonra ideoloji sahibi olmalıdır. Fikir sahibi olmadan ideoloji sahibi olmak, bu ülkeye yapılabilecek en kötü şeylerden bir tanesidir. Gençlerimiz bilgiye dayalı olarak ülkenin sorunlarını tartışsınlar, konuşsunlar. Takım tutar gibi o fikri, bu fikri desteklemek olmaz.

- Günümüz gençlerine, devletine, milletine hizmet etmeleri için ne önerirsiniz? Hangi yolu izlesinler?


Bana göre sıkıntılarımızdan bir tanesi, medeniyetimize dair yeteri kadar bilgiye sahip olmamamız. Bu anlamda Türkiye’de önemli konumlara gelmek isteyen herkese, öncelikle tarihlerini, medeniyetlerini öğrenmelerini özellikle tavsiye ediyorum. Bunun dışında toplumumuzun inançlarını ve hassasiyetlerini iyi öğrenmelerini tavsiye ediyorum.


Herkes mesleğini en iyi şekilde yapmalı


Gençlerimiz kendilerini bu çağa uygun yetiştirmeliler. Ama en önemlisi idealler peşinde koşmak olmalı. Gençlerimiz, “Ben ülkeye hizmet edeceğim. Öğretmen olarak, doktor olarak, mühendis olarak…” demeliler. Mesleklerini en iyi şekilde icra etmeye kendilerini adamalılar. Bana göre bu topraklar içerisinde yaşayanların ciddi bir sorumluluğu var. İnanıyorum ki Türkiye’nin, dünyaya katacağı çok şey var. Bunu yapacak olan da bu ülkenin gençleridir. Hangi alanda hizmet ediyorsak edelim, temiz iş yapalım, insanları mağdur etmeyelim.


- Peki çok teşekkür ediyorum. Umarım keyifli bir sohbet olmuştur.


Ben teşekkür ederim.


Kaynak Link