• Selim Ural

Fatih-Eyüp-GOP metro hattı müjdesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Mart’ta gerçekleştireceği Vezneciler-Sultançiftliği metro hattının detayları netleşiyor. Edinilen bilgilere göre, 15 Şubat Cumartesi günü açılacak olan Taksim-Yenikapı metro hattının Vezneciler’deki Şehzadebaşı istasyonuna entegre olacak şekilde inşa edilecek yeni metro hattı; Fatih, Eyüp ve Gaziosmanpaşa merkezinden geçerek Sultançiftliği’ne ulaşacak.

Haber: Selim Ural

13 Şubat 2014

İstanbul metrosunun ulaşım ağlarını genişletmek amacıyla yürütülen projeler kapsamında yeni bir güzergah daha metro sistemine entegre oluyor. İstanbullular kara üzerindeki trafik yoğunluğuyla zaman kaybetmek yerine yeraltından metrolar ile daha kolay ve daha kısa sürede istedikleri yere ulaşabilecek.


Fatih, Eyüp, GOP ve Sultangazi ilçeleri metroyla bağlanacak


İstanbul trafiğine çözüm olarak her geçen günü yeni projeler hazırlanıyor ve hayata geçiriliyor. Taksim-Yenikapı bağlantısını sağlayan Haliç metro köprüsünün açılmasının ardından hizmete girecek olan Vezneciler’deki Şehzadebaşı istasyonuna bağlanacak yeni metro hattıyla, Fatih Fevzi Paşa Caddesi’ni takip ederek Edirnekapı'dan; önce Eyüp, daha sonra Sultançiftliği'ne kadar gidilebilecek.


15 ayda tamamlanacak


İnşaat başladıktan sonra 15 ay gibi bir sürede bitirilmesi hedeflenen metro hattı sayesinde ulaşım daha kolay hale getirilecek. 10 Mart Pazartesi günü ihaleye çıkarılacak proje kapsamında, hat üzerinde yapılacak metro sisteminin fizibilite ve etüt çalışması yapılacak. Yeni metro hattı, mevcut Topkapı-Edirnekapı-Habibler tramvay hattından farklı olarak üç ilçenin merkez ve mahallelerini dolaşacak.


Eyüp’ten geçerek Gaziosmanpaşa ve Sultançiftliği’ne ulaşacak


Fatih Vezneciler’den başlayacak olan metro hattı Edirnekapı istasyonundan geçerek Eyüp merkezinden Düğmeciler, Cuma Mahallesi, Rami, Sarıgöl, Bağlarbaşı, Fevzi Çakmak, Yeşilpınar, Kazım Karabekir, Karayolları Mahalleleri, Yunus Emre, Esentepe, Uğur Mumcu, Cebeci Mahallesi üzerinden Sultançiftliği’ne ulaşacak.


İhaleye 10 Mart’ta çıkılacak


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin "Vezneciler-Edirnekapı-Eyüp-GOP-Sultangazi Raylı Sistem Hattının Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İşi" başlıklı ihale duyurusunda, işin tanımı ve kapsamı şu şekilde açıklandı; “İstanbul metrosunun Şehzadebaşı istasyonundan başlayarak Fevzi Paşa Caddesi’ni takip ederek Sultançiftliği-Edirnekapı-Topkapı tramvay hattının Edirnekapı istasyonuna entegre bir şekilde Eyüp ilçesinin merkezine varacak ve devamla sırasıyla Eyüp ilçesi, Gaziosmanpaşa ilçesi, Sultangazi ilçesi üzerinden Sultançiftliği-Edirnekapı-Topkapı tramvay hattının Mescid-i Selam istasyonunda sonlanan koridorda inşa edilmesi düşünülen raylı sistem hattının ulaşım ve güzergah etütlerinin yapılması, fizibilite etütlerinin hazırlanması, mevcut raylı sistemlerle uyumlu bir şekilde uygulamaya esas kesin projelerin ve yapım için ihale dokümanlarının elde edilmesi hizmetlerini kapsayacaktır.”


İşte Vezneciler-Sultançiftliği metro hattı haritası


Vezneciler-Eyüp-GOP-Sultançifliği metro hattının olası istasyonları ise şöyle; Vezneciler (M2 entegrasyon), Fevzi Paşa, Fatih, Edirnekapı (T4 Entegrasyon), Eyüp, Düğmeciler, Rami, Yeni Mahalle, Gaziosmanpaşa, Sarıgöl, Bağlarbaşı, Fevzi Çakmak, Yeşilpınar (M7 entegrasyon), Kazım Karabekir, Karayolları, Sultangazi, Yunus Emre, Esentepe, Uğur Mumcu, Cebeci Mahallesi, Mescidi Selam (T4 Entegrasyon).


Kaynak Link