• Selim Ural

EURO 2016 final maçının en güçlü hakem adayı Cüneyt Çakır

Eski hakem Murat Fevzi Tanırlı, EURO 2016'da Portekiz-İzlanda ve Belçika-İrlanda maçlarında düdük çalan Cüneyt Çakır'ın, turnuvanın final maçında görev almasının muhtemel olduğunu söyledi.

Haber: Selim Ural / Karar

19 Haziran 2016

Fransa'da düzenlenen 15. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2016) başarılı bir performans göstererek yerli ve yabancı birçok spor otoritesinden tam puan olan Türk hakem Cüneyt Çakır finale göz kırpıyor... Çakır'ın; Bahattin Duran, Tarık Ongun, Barış Şimşek ve Hüseyin Göçek ile olan uyumu ve iletişimi, doğru kararlar vermesinde başrol oynuyor. EURO 2016'da oynanan ilk maçlar içerisinde en yüksek puanı alan tecrübeli hakem, 2012'de Polonya ve Ukrayna'nın ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nın yarı finalinde Portekiz-İspanya maçında düdük çalmış, sergilediği performansla World Referee isimli sitede yapılan oylamada birinci sırada yer almıştı.


FİNALDE DÜDÜK ÇALMASI SÜRPRİZ OLMAYACAK


Çakır, 2014'te Brezilya'da düzenlenen FIFA Dünya Kupası'nda da, yardımcı hakemleri Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile birlikte Hollanda-Arjantin yarı final müsabakasında görev almıştı. Öte yandan geçtiğimiz yıl Berlin'de Barcelona ile Juventus arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde de düdük çalan Cüneyt Çakır, Devler Ligi finalini yöneten ilk Türk hakem olma özelliğinin yanı sıra, ayrıca finalde düdük çalan en genç ikinci hakem olmuştu.


Son olarak EURO 2016 F Grubu'nda dün oynanan Belçika-İrlanda müsabakasında düdük çalan 40 yaşındaki hakem, turnuvanın şu ana kadarki en iyi hakemi olarak gösteriliyor. Çakır'ın bu maçtaki performansını KARAR'a değerlendiren eski hakem Murat Fevzi Tanırlı, altı kişilik hakem ekinin bir çeyrek final maçının yanı sıra final maçında görev almasının sürpriz olmayacağını söyledi.

EURO 2016'DA 'DONK OLAYI'


Öte yandan golsüz sona eren Belçika-İrlanda maçında Hendrick'in kenardan gelen topu, aktif oyunun oynandığı bölgeye doğru kasten vurması ile 15 Aralık 2013 tarihinde Türkiye Süper Lig'de oynanan Kasımpaşa-Beşiktaş maçında ev sahibi ekibin futbolcusu Ryan Donk'un elindeki ikinci topu, sahadaki aktif bölgeye atarak oyunu sabote etmesi arasında benzerlik olduğunu belirten Tanırlı, "Cüneyt Çakır da Türkiye'deki Kasımpaşalı Donk olayının refleksiyle de çok çabuk bir şekilde sportmenlik dışı hareketi değerlendirip sarı kartı verdi. Kim bilir Avrupalı hakemler böyle bir pozisyon karşısında şaşırıp kalabilirlerdi..." ifadelerini kullandı.


Futbol arşivlerine 'Donk Olayı' olarak geçen olayın yaşandığı Kasımpaşa-Beşiktaş maçında görev yapan ana hakem Barış Şimşek, dün EURO 2016'da oynanan Belçika-İrlanda maçında ilave yardımcı hakem olarak görev aldı.

İşte eski hakem Murat Fevzi Tanırlı'nın KARAR'a yaptığı, Belçika-İrlanda müsabakası ve Cüneyt Çakır'ın turnuva performansı değerlendirmesi...


BELÇİKA FABRİKA AYARLARINA GERİ DÖNDÜ


"Belçika, turnuva öncesinde 2014'teki Dünya Kupası'ndaki başarısının ardından gizli favorilerinden biri olarak gösteriliyordu. Belçika Futbol Federasyonu yetkilileri 2015 ve 2016 yıllarını FIFA dünya sıralamasında bu kadar hızlı yükselişi ve bu başarıya nasıl ulaştıklarını anlatarak geçirdiler.


Kırmızı Şeytanlar, uzun bir çalışmanın ardından başarıya ulaştıkları için turnuvanın gizli favorisi olarak gösteriliyorlardı. İlk maç bekledikleri gibi geçmedi ama ikinci maçta teknik direktör Marc Wilmots iki değişiklikle takımını İrlanda maçına çıkardı.

Eski hakem Murat Fevzi Tanırlı, Cüneyt Çakır'ın performansını KARAR'a değerlendirdi


EN AZ BİRKAÇ GOL GÖRMEYE MAHKUMLAR


24 takıma baktığımızda Sarı-Kırmızılılar, hücum seçeneği kalitesi ve yıldız oyuncusu çok olan takımların başında geliyor. Lukaku, Hazard, Benteke, Mertens ve Origi gibi hücumda çok alternatifli kadroları var. Özellikle defans oyuncularının başarısıyla birlikte defanstan hızlı çıkmayı da başarıyorlar. Belçika'ya karşı boş alan bırakan takımlar kalelerinde en az birkaç gol görmeye mahkum olacaklardır.


İrlanda ilk yarıda çok iyi defans yaptı. Lukaku gibi bir golcüyü ceza sahasında topla buluşturmadılar. Ancak ikinci yarıda hızlı bir atakla gol geldikten sonra maç Belçika'nın istediği şekle döndü. Sonrasında ise 3-0'lık galibiyet beraberinde geldi.


ÇAKIR FİNALE DOĞRU


Hakem takımımız adına da çok iyi bir karşılaşmaydı. Milli Takımımız ile sevinemesek de hakemlerimizin final yürüyüşü sürüyor. İlk maçın ardından Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Tarık Ongun, Hüseyin Göçek ve Barış Şimşek aynı güzellikle devam ediyorlar, yolları açık olsun.


Cüneyt Çakır'a üçüncü maçlarda bir karşılaşma daha bekliyoruz. Ardından çeyrek final, sonra da final verilmesini bekliyoruz. Genel olarak otorite, disiplin ve ekip uyumu olarak yılların getirdiği birlikteliği ahenk içinde fevkalade uyguluyorlar.


İrlandalı Hendrick kenardan gelen topu, aktif oyunun oynandığı bölgeye doğru kasten vurdu. Cüneyt Çakır da Türkiye'deki Kasımpaşalı Donk olayının refleksiyle de çok çabuk bir şekilde sportmenlik dışı hareketi değerlendirip sarı kartı verdi. Kim bilir Avrupalı hakemler böyle bir pozisyon karşısında şaşırıp kalabilirlerdi..."


Kaynak Link