• Selim Ural

Emine Erdoğan, Rumeli Göçmenlerine Seslendi

Geliri, ihtiyaç sahibi ailelere bağışlanacak kermese katılan Erdoğan, Ortadoğu’dan Balkanlara gönül köprüleri kurularak, bu coğrafyadaki sorunların bir nebze olsun çözülebileceğini söyledi.

Haber: Selim Ural / İstanbul Ajansı

9 Mayıs 2013

Geliri, ihtiyaç sahibi ailelere bağışlanacak kermese katılan Erdoğan, Ortadoğu’dan Balkanlara gönül köprüleri kurularak, bu coğrafyadaki sorunların bir nebze olsun çözülebileceğini söyledi.


Rumeli Dayanışma ve Kültür Derneği’nin düzenlediği kermese katılan Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Balkanlar’da yaşayan Türklerle irtibatın kesilmemesi, medeniyetimizin yeşerttiği coğrafya ile gönül köprüleri kurulması gerektiğini belirtti. Bütün stantları tek tek gezerek havlu, namazlık, masa örtüsü, banyo takımı gibi elle imal edilmiş 17 parça satın alan Erdoğan, Rumeli Türkleri ve Dayanışma Derneği’ne, ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımlarda dolayı teşekkür etti.


Sarıyer’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenen kermese Emine Erdoğan’ın yanı sıra AK Parti Milletvekili Gülay Dalyan ve Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sadullah Sipahioğlu da katıldı. Kermesin tanıtımından sonra söz alan Sipahioğlu, 63 yıl içerisinde 15 milyon üniversite öğrencisine burs verdiklerini, ihtiyaç sahibi 300’e yakın aileye de maddi yardımda bulunduklarını söyledi.


“Kadınlar toplumsal ve siyasal alanda daha çok yer almalı”


Dernek faaliyetlerinin ardından çözüm sürecine de değinen Sipahioğlu, “Devam etmekte olan çözüm sürecine kadınların katkısının daha çok olduğunu düşünüyorum ve bundan memnuniyet duyuyorum. Rumeli insanı ülkesine bağlıdır. Bu süreçte Rumeli insanlarının sürece en çok destek veren kesim olması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Kadınların toplumsal, sosyal ve siyasal alanda daha çok yer alması gerektiğini söyleyen Sipahioğlu, “Bizim kültürümüzde kadın, her zaman erkeğin yanındadır. Biz, ‘her erkeğin arkasında bir kadın vardır’ demeyiz, ‘her erkeğin yanında bir kadın vardır’ deriz.” ifadelerini kullandı.


“Saraybosna’nın, Kayseri’den ne farkı var?”


Balkan coğrafyasının farklı dil, din ve kültürü barındırmasından dolayı dünyaya hoşgörü örneği olduğunu belirten Emine Erdoğan, Osmanlı Devleti’nin Balkan Savaşları yenilgisinin ardından yaşanan zorunlu göç sırasında çok elim olayların yaşandığını söyledi. Erdoğan, “Bugün Balkanlar’da; Üsküp'te, Prizren'de, Batı Trakya'daki kardeşlerimiz kimliğimizi, kültürümüzü medeniyetimizi yaşatmaya çalışıyorlar. Üsküp'ün sokaklarına, Saraybosna'nın sokaklarına, Priştine'nin sokaklarına bakalım, Anadolu'daki herhangi bir ilimizden bir farkı var mı? Halep'ten, Şam'dan farklı mı? Coğrafyalar farklı da olsa dinimiz, dilimiz, kalbimiz birdir.” dedi.

Emine Erdoğan, kadınların el işi ürünlerini sergilediği stantları gezdiği sırada, ailesi Arnavut göçmeni olduğu öğrenilen 4 yaşındaki kızla sohbet etmesi, davetlileri gülümsetti.


“Gönül Köprüleri kurun”


Erdoğan’ın dernek üyelerinden, Türkiye'deki kardeşliği, barışı sürdürecek faaliyetleri gerçekleştirmelerini, kardeşliğin dilini daha da yaymalarını, Rumeli’deki akrabalarıyla irtibatı asla kesmemelerini istedi. Bölgesel sorunların, Ortadoğu’ndan Balkanlar’a kurulacak gönül köprüleri ile bir nebze olsun çözüleceğine inandığını söyleyen Erdoğan, bu noktada Rumeli Dayanışma ve Kültür Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarına büyük iş düştüğünü söyledi.

Evlad-ı Fatihan'ın torunları olarak çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakmak istediklerini belirten AK Parti Milletvekili Gülay Dalyan ise, kermese katılan davetlilerin Ramazan Ayları’nı şimdiden tebrik ettiğini söyledi.


Kaynak Link