• Selim Ural

Dergiler, tarihi tren garında okurlarıyla buluştu

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen Türkiye Dergi Fuarı dergiseverlere kapılarını açtı.

Haber - Fotoğraf: Selim Ural / İstanbul Ajansı

24 Ekim 2013

Birbirinden farklı tarz ve yaklaşımlara sahip dergi editörlerinin kurdukları TÜRDEB, her yıl Türkiye Dergi Fuarı adıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Tarihi Sirkeci Tren Garı’nda gerçekleşen 4. Türkiye Dergi Fuarı’na kültür, sanat, ilim, aile, çocuk, sağlık, mizah, düşünce ve tasavvuf gibi birçok alanda yayın yapan yüz yirmi kadar dergi katılıyor.


4. Türkiye Dergi Fuarı’nın, 23 Ekim Çarşamba günü keyifli bir atmosferde gerçekleştirilen açılışına; Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Uslu, TÜRDEB Başkanı Muharrem Baykul, Sirkeci Tren Garı Müdürü Tayfun Akbulut, Yazar Abdullah Yıldız, yayıncılar, editörler, STK temsilciler ve çok sayıda kültür sanat erbabı katıldı.


Fuara ilgi her geçen sene artıyor


TÜRDEB’in oluşumundan bu yana emektarı olduklarını belirten TÜRDEB Başkanı Muharrem Baykul, Türkiye Dergi Fuarı ile birlikte dergicilikle hemhal olanların yılda bir kez de olsa bir araya gelmelerini, irtibatlarının güçlenmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Birçok derginin ve yazarlarının da buluştuğu bu fuarın desteklenerek devam ettirilmesi gerektiğini söyleyen Baykul, dergiciliğin bir kültür olduğunu ve özellikle gençler arasında bu kültürün yaygınlaşması gerektiğinin önemine değindi.

TÜRDEB Başkanı Muharrem Baykul

İçinden tren geçen fuar...


Dergi fuarına ev sahipliği yapan Sirkeci Tren Garı Müdürü Tayfun Akbulut ise böylesi bir kültür şölenine bir kez daha ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Akbulut, fuar ziyaretçilerinin İstanbul Demiryolu Müzesi’ni de ziyaret edebileceklerini belirtti.


Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin ise kurum olarak bu fuara katılmaktan mutluluk duyduğunu, yeni heyecanlarla hazırlanan dergiciliğin zor ama keyif verici olduğunu ifade etti.


“Öğrenciler bu fuarı yakından takip etmeli”


Dergicilikle uğraşan insanların yaşlanmadığını belirterek bu fuarın örnek ve öncü olması gerektiğini kaydeden İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Uslu, 4. Türkiye Dergi Fuarı’nın özellikle öğretmenler ve öğrenciler tarafından sıkça ziyaret edilmesini temenni etti.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Uslu

Açılış programının sunuculuğunu üstlenen Mahmut Balcı, fuarın bu seneki onur konuğunun, Altınoluk Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Taşgetiren olduğunu, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir programında bulunan Taşgetiren’in açılışa yetişemediğini, ilerleyen günlerde Taşgetiren’in fuarı ziyaret edeceğini söyledi.


Dergicilik gönül işidir…


Daha sonra söz alan Yazar Abdullah Yıldız ise dergicilik sektörünün basım, dağıtım gibi bazı sorunları olsa da belli fikir ve düşüncelerin hala dergiler aracılığıyla yayılmaya devam ettiğini söyledi. Yıldız, Ahmet Taşgetiren’in, çalıştığı dergilere gönlünü kattığını ifade etti.

Yazar Abdullah Yıldız


Abdullah Yıldız’ın ardından konuşan Altınoluk Dergisi’nin sahibi Abdullah Sert, TÜRDEB’e kadirşinaslıklarından dolayı teşekkür etti. 30 yıla yakın bir süredir Altınoluk Dergisi’ni çıkardıklarını, Cağaloğlu’nda emek verdiklerini, dergilerinin güzel işler yapmasında Ahmet Taşgetiren’in büyük gayretlerinin olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri fuarı gezdi

TÜRDEB Koordinatörü Ayar, İstanbul Ajansı’na konuştu...


İstanbul Ajansı’nın sorularını yanıtlayan TÜRDEB Türkiye Dergi Fuarı Koordinatörü Murat Ayar, bu fuar ile dergilerin hala gündem belirleyici unsurda olduğunu, internet medyasını besleyen önemli kaynaklardan birisinin hala dergiler olduğunu göstermek istediklerini söyledi. Türkiye’deki dergicilikte en büyük sorununun dağıtım olduğunu belirten Ayar, bu alanda bütün yükün PTT’ye bindiğini, dergilerin İstanbul’dan çıktıktan sonra 3 gün içerisinde ulaştırılamamasının kendileri için sorun olduğunu söyledi.


“Türkiye’de nitelik daha yüksek”


Avrupa’daki dergilerin nicelik yönünden iyi olduğunu, ancak niteliklerinin çok düşük olduğun ifade eden Ayar, Türkiye’deki dergicilik sektörünün nitelik açısından doyurucu olduğunu söyledi. Ayar, Türkiye’deki dergilerin belli bir misyonu olduğunu, edindiği amaç doğrultusunda yayın yaptıklarını aktardı.

TÜRDEB Türkiye Dergi Fuarı Koordinatörü Murat Ayar

“Dijital dergiler şuan iş yapmaz”


Dijital dergilerin kısa vadede talep görmeyeceğini, ancak 30 yıl içerisinde dijital dergi sayısının artacağını söyleyen TÜRDEB Türkiye Dergi Fuarı Koordinatörü Murat Ayar, dergilerin hem aidiyet anlamında, hem de dokunulabilirliği ve ulaşabilirliği noktasında daha samimi olduğunu dile getirdi.


“Sosyal medya, dergilerden besleniyor”


İnternet medyasındaki değerlendirmelerin kalıcı olmadığını, dergiciliğin ise kalıcı ve doyurucu olduğunu söyleyen Ayar, “Dergiciler, özellikle son dönemde internet medyasına karşı, hızlı haberciliğe karşı; çok ciddi çevirilere, araştırma dosyalarına, uzmanlık alanlarındaki hazırladıkları haberciliğe yöneldiler. Şuan için dergicilik, diğer kaynakları da besler durumda.” diye konuştu.

4. Türkiye Dergi Fuarı'nın açılış töreni, tarihi Sirkeci Garı'nda yapıldı

4. Türkiye Dergi Fuarı Pazar gününe kadar açık


Daha sonra protokol konuklarının kurdele kesmesi ile fuarı açılışı gerçekleştirildi. Protokol üyelerinin fuardaki stantları tek tek ziyaret etmesinin Altınoluk Dergisi’nin sahibi Abdullah Sert ile Sirkeci Tren Garı Müdürü Tayfun Akbulut, tarihi garın içerisindeki İstanbul Demiryolu Müzesi’ni ziyaret etti.

Yazar Abdullah Sert ve Sirkeci Tren Garı Müdürü Tayfun Akbulut, İstanbul Demiryolu Müzesi’ni ziyaret etti.

Başakşehir Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi ve TCDD’nin katkıları ile düzenlenen 4. Türkiye Dergi Fuarı paneller, söyleşiler ve imza günleri gibi etkinlikleriyle 27 Ekim Pazar gününe kadar 10.00 ile 20.00 arasında Sirkeci Tren Garı’nda ziyaret edilebilecek.


Kaynak Link