• Selim Ural

Çukur'dan Mustafa Kemal Atatürk ismine sansür!

Ekranların en çok izlenen dizilerinden biri olan Çukur'un 3. sezonun 1. bölümünde seslendirilen Cem Karaca'nın Obur Dünya şarkısında, "Koca Mustafa Kemal'i, yedin yine doymadın mı?" sözleri yerine "Koca İdris Baba'yı, yedin yine doymadın mı?" ifadelerine yer verildi. 1973 tarihli şarkıda yer alan Mustafa Kemal Atatürk isminin ekranda telaffuz edilmemesi tepki çekti. Dizinin yapımcısı Ay Yapım ve yayıncısı Show TV'nin bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu...

Haber: Selim Ural / Magazin Burada

24 Eylül 2019

Çukur dizisinde seslendirilen bir şarkıda Mustafa Kemal Atatürk ismi sansüre uğradı... 3. sezonun 1. bölümünde dizi karakterlerinin söylediği Cem Karaca'nın Obur Dünya şarkısının sözlerinde yer alan 'Mustafa Kemal' isminin seslendirilmemesi izleyenleri kızdırdı.


​BÜYÜK HAYRAN KİTLESİNE SAHİP

İlk bölümü 23 Ekim 2017'de ekranlara gelen Çukur dizisi, kısa sürede büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. İstanbul'un varoş bir mahallesinde yaşayan Koçovalı ailesinin düşmanlarına karşı mücadeleleri ve aile üyelerinin kendi aralarındaki ilişkilerinin anlatıldığı dram-aksiyon türündeki dizi, zaman zaman şiddet içerikli sahneleriyle eleştiri konusu oldu.

​3. SEZONU BAŞLADI

Youtube'da yayınlanan videolarının her birinin kısa sürede milyonlarca kez izlendiği Çukur dizisi, bu sezon da Show TV'de 3. sezonuyla ekranlara gelmeye devam ediyor. 16 Eylül 2019'da yayınlanan 68. bölümde cezaevinde bulunan Koçovalı ailesinin üyeleri, babaları İdris Koçovalı'nın ölüm haberinin ardından türkü söylemeye başlarlar.


​'MUSTAFA KEMAL'İ SESLENDİRMEDİLER

Anadolu rock müziğinin kurucularından Cem Karaca'nın, Moğollar grubuyla 1973'te piyasaya sürdüğü Obur Dünya adlı şarkısını seslendiren dizi karakterleri, şarkı sözlerinde "Koca Mustafa Kemal'i, yedin yine doymadın mı?" cümlesi olmasına karşın bu kısmı es geçtiler.


Şarkıdaki "Nice Muhlis Akarsu'yu, yedin yine doymadın mı?" sözleri seslendirildiği sırada, dizi karakterlerinden biri "Nice İdris Baba'yı, yedin yine doymadın mı?" şeklinde söyleyince diğerleri de ona eşlik eder.

​KARNI BÜYÜK OBUR DÜNYA, YEDİN YİNE DOYMADIN MI?

Cem Karaca'nın, bir halk ozanının şiirinden uyarladığı şarkıda; Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Mevlana, Hac-ı Bektaşi Veli, İmam Hüseyin, Muhlis Akarsu, Mustafa Kemal Atatürk gibi tarihe geçmiş isimlerin hayatlarını kaybederek sevenlerini üzmesi anlatılır. Acımasız ve gaddar dünyanın, iyi insanları elimizden erkenden aldığından bahsedilir.


​OBUR DÜNYA'YI İDRİS KOÇOVALI'YA UYARLADILAR

Dizi karakterleri de, kendileri için üzücü bir gelişme olan İdris Koçovalı'yı kaybetmelerinden dolayı, Obur Dünya şarkısında yer alan Yunus Emre ve Pir Sultan Abdal'ın geçtiği dörtlükleri seslendirdikten sonra "Nice İdris Baba'yı, yedin yine doymadın mı?" sözlerini kendileri eklerler.


​'MUSTAFA KEMAL' İSMİ NEDEN SANSÜRE UĞRADI?

19 Mayıs 1919 günü bağımsızlık fitilini ateşleyerek 4 yıl sürecek İstiklal Mücadelesi'ni başlatan, bir milletin kaderini yeniden yazarak ayağa kalkmasını sağlayan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün isminin, şarkı sözlerinde yer aldığı halde Çukur dizisinin bu sahnesinde seslendirilmemesi, izleyicileri kızdırdı. Sosyal medya kullanıcıları, şükran ve minnet duyduğumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün isminin, şarkıda geçtiği halde neden yer verilmediğini sordular.

Konuyla ilgili dizinin yapımcısı Ay Yapım ve yayıncısı Show TV'den bir açıklama yapılması merakla bekleniyor...

​OBUR DÜNYA ŞARKISINDA MUHLİS AKARSU DETAYI

Türk rock müziğinin unutulmaz seslerinden Cem Karaca, Obur Dünya şarkısını efsanevi Moğollar grubuyla beraber 1973 yılında müzikseverlerin beğenisine sunmuştu. O dönem şarkı sözlerinde "Nice Muhlis Akarsu'yu, yedin yine doymadın mı?" cümlesi yer almıyordu.


Zira ünlü halk ozanı Muhlis Akarsu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin 2 Temmuz 1993 günü Sivas'taki Madımak Oteli'nde düzenlediği Pir Sultan Abdal Şenlikleri'ne radikal dinci grupların düzenlediği iğrenç saldırıda hayatını kaybetti. Çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanı, ateşe verilen otel binasından çıkamayarak feci şekilde yaşamlarını yitirdiler.


​SİVAS KATLİAMI'NDAN SONRA ŞARKININ SÖZLERİ DEĞİŞTİ

Sosyal demokrat kimliğiyle bilinen ünlü şarkıcı Cem Karaca, bu mezhepçi ve nefret suçu içeren saldırıyı unutturmamak adına, Obur Dünya şarkısına 2 Temmuz 1993'ten sonra "Nice Muhlis Akarsu'yu, yedin yine doymadın mı?" sözlerine ekledi. Şarkı o tarihten sonra şu şekilde okunmaktadır:

​CEM KARACA OBUR DÜNYA ŞARKI SÖZLERİ


Tatlıdır içilir suyu Kimseye benzemez huyu

Nice Muhlis Akarsu'yu Yedin yine doymadın mı?

Seni okuyup yazanı Yunus gibi bir ozanı

Koskocaman Pir Sultan'ı Yedin yine doymadın mı?

Dünya dünya yalan dünya Karnı büyük obur dünya


Yedin yine doymadın mı?

Hacı Bektaş-ı Veli'yi


İmam Hasan Hüseyin'i

O mübarek Mevlana'yı


Yedin yine doymadın mı?

Dünya dünya yalan dünya


Karnı büyük obur dünya Yedin yine doymadın mı?

Fani kurmuşsun temeli Bilmem sana ne demeli

Koca Mustafa Kemal'i Yedin yine doymadın mı?


​ÇARPIŞMA DİZİSİNDE DE ŞARKI SÖZLERİ SANSÜRE UĞRAMIŞTI

Yine Ay Yapım'ın hayata geçirdiği ve Show TV'de yayınlanan, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolünde oynadığı Çarpışma dizisinin 31 Ocak 2019'da yayınlanan 8. bölümündeki bir sahnede, Cem Karaca'nın Namus Belası şarkısına yer verilmesine karşın "Yüz bin kere tövbe eder yine şarap içeriz" sözleri sansüre uğramıştı.

​"SANSÜRLE MÜCADELEYE DEVAM!"

Şarkının sansürlenmesine tepki gösteren Cem Karaca'nın oğlu Emrah Karaca, Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:


"Twitter'dan öğrendiğim kadarı ile Cem Karaca Namus Belası kullanılan bir dizide şarkının sözlerine sansür uygulanmış! Sizler harbiden gerizekalısınız! Yıllarca sansürle mücadele ettik demek hala mücadeleye devam! Bunun hesabını sormak şart oldu… Hadi bakalım çarpışmaaa! Sansür yıllarca sanatçılar için sorun oldu! Tek kanallı ülkede yasaklı olmak bu sanatçılar için zaten çok zordu, bunları aştık sanıyorduk birilerinin sansür uyguluyor olma düşüncesi bile çok irite edici. Dizilerde ve filmlerde bu şarkılar yaşıyor ve yaşamaya devam edecek."

Kaynak Link


CEM KARACA - OBUR DÜNYA


ÇUKUR 3. SEZON 3. BÖLÜM SNEAK PEEK SAHNESİ


ÇUKUR 3. SEZON 2. BÖLÜM 2. FRAGMANI


ÇUKUR 3. SEZON 2. BÖLÜM 1. FRAGMANI


ÇUKUR 3. SEZON 2. BÖLÜM SNEAK PEEK SAHNESİ


ÇUKUR 3. SEZON 1. BÖLÜM FRAGMANI


ÇUKUR 3. SEZON 1. BÖLÜM SNEAK PEEK SAHNESİ


ÇUKUR 3. SEZON FRAGMANI