• Selim Ural

Çöp değil para deposu

Çöpten enerji üreterek her sene milyarlarca dolar tasarruf sağlayan Avrupa ülkelerini örnek gösteren Lider Paslanmaz Çelik Döküm Makine Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İslam Kanıtoğlu, bu sistemin ülkemizde de uygulanmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Haber: Selim Ural

21 Ocak 2014

Lider Paslanmaz Çelik Döküm Makine Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İslam Kanıtoğlu, yenilenebilir enerji hakkında açıklamalarda bulundu. Her gün ortaya çıkan katı atığın enerjiye dönüştürülebileceğini belirten Kanıtoğlu, bu sayede milyarlarca dolar tasarruf sağlanabileceğini söyledi.


Enerjide dışa bağımlılık sona erebilir


İstanbul Ajansı olarak gerçekleştirdiğimiz söyleşide, çöp depolarının birer altın deposu olarak niteleyen İslam Kanıtoğlu, bunun nedenini ise şöyle açıkladı; “Avrupa'da çöplerden inanılmaz bir şekilde istifade ediliyor ve ülke ekonomisine çok ciddi katkı sağlıyor. Mesela çöpten enerji, gaz ve suni gübre elde etmek mümkün. Oysa bizim ülkemizde inanılmaz bir şekilde çöp depoları mevcut, üstelik ülke olarak enerjide dışa bağımlı olduğumuz bir gerçek. Milyarlarca dolar ödüyoruz.”


Büyük istihdam sağlanır


Çöpten enerji üretmek için kurulacak tesisler sayesinde istihdam sağlanacağını belirten Kanıtoğlu, bu sayede çöp toplanan alanların oluşturduğu çevre ve görüntü kirliliğinin de önüne geçileceğini söyledi. Kanıtoğlu, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü; “Hem çöp dağlarından kurtulacağız hem istihdam yaratacağız hem de çok ciddi anlamda tesisler için yan sanayi ve yedek parça pazarı kendiliğinden oluşacak. Düşünün Anadolu'da bir ilimize bu tesisi kurduk. O ilimizde çok büyük bir iş kapısı esnafta bir hareketlilik olacak, dinamizm kazandıracak. Yani neresinden bakarsanız bakın her türlü kazançlı Türkiyemiz olacak.”


Norveç ve İsveç çöpten enerji üretmede öncü


Avrupa’daki çöpten enerji üreten fabrikaları gezdiğini ve bu fabrikalara yedek parça üreten sektörde yer aldığını belirten İslam Kanıtoğlu, Avrupa ülkelerinden Norveç ve İsveç’in bu konuda öncü olduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Çöpü enerjiye dönüştüren santrallerin en büyüğü Norveç Klemetsrud'da bulunmakta. Mesela İsveç Avrupa ülkelerinden çöp talep ediyor. Çünkü kendi çöpleri yetmiyor. Kapasitesi çok daha büyük bu tesisler Almanya, Danimarka, İsviçre, İsveç, Norveç, Hollanda, İtalya ve tüm Avrupa ülkelerinde çok önemli enerji girdisi sağlarken bir o kadar da istihdam sağlamaktadır.”


Bir çılgın proje de Kanıtoğlu’ndan


Türkiye’nin bu tür fabrikalar ve tesisler kurarak milyarlarca dolar tasarruf yapabileceğinin altını çizen Lider Paslanmaz Çelik Döküm Makine Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İslam Kanıtoğlu, yetkililerin bu projeyi hayata geçirmeleri durumunda, Türkiye adına yeni bir çılgın projeye daha imza atılmış olacağını kaydetti.


Kaynak Link