• Selim Ural

Ruhu sıkılan İstanbullu Çekmeköy’de dinlenecek

Çekmeköy Kaymakamı - Cemal Hüsnü Kansız

2008 yılında ilçe olan Çekmeköy’ün ikinci Kaymakamı olan Cemal Hüsnü Kansız, Üsküdar - Çekmeköy metro hattının ilçeye ulaşmasının ardından Çekmeköy’ün, İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri olacağını söyledi.

Röportaj: Selim Ural / İstanbul Ajansı

11 Kasım 2013

Temmuz ayında yayınlanan Kaymakam ve Vali Yardımcısı Kararnamesi ile Diyarbakır Kayapınar Kaymakamlığı’ndan, İstanbul Çekmeköy Kaymakamlığı’na atanan Cemal Hüsnü Kansız, 2,5 aylık sürenin kaymakamlar için oldukça uzun bir süre olduğunu belirterek, icraatlarını ve hedeflerini İstanbul Ajansı’na değerlendirdi.


Çekmeköy’ün şuan sıçrama noktasında olduğunu belirten Kaymakam Cemal Hüsnü Kansız, ilçedeki büyümeyi doğru yönlendirerek, iş hayatından bunalmış İstanbullular’ın ruhlarını dinlendirecek bir ilçe olacaklarını söyledi. İlk hedeflerinin Çekmeköy’ü tanıtmak olduğunu kaydeden Kaymakam Cemal Hüsnü Kansız, ilçeye has mimari yapılar oluşturarak bir marka oluşturmak istediklerini ifade etti.


- Çekmeköy Kaymakamlığı 11. görev yeriniz. Bürokrat olmaya nasıl karar verdiniz, başka meslekler varken bu zorlu görevde sizi cezbeden şey neydi?


Devletin hizmetlerini vatandaşa ulaştırma noktasında kaymakamların vasıta olma gibi bir misyonu olduğunu öğrenmem ve özellikle rahmetli babamın da, insanlara doğrudan hizmet etmenin faydalı bir şey olduğunu, insanların duasını almanın önemini anlatması; siyasal bilgileri tercih etmeme ve kaymakam olmaya karar vermemde etkili oldu. Temel amacım, insanların sıkıntılarını gidermek ve onların duasını almak.


- Çekmeköy Kaymakamlığı olarak başlattığınız ve hali hazırda devam eden projelerinizden biraz bahsedebilir misiniz?


Ben burada 2,5 ay önce göreve başladım. Kaymakamlar için 2,5 ay oldukça uzun bir süre. Çekmeköy 2008 yılında, dört belde belediyesinin feshedilerek tek bir belediye olmasıyla ilçe olmuş bir yer. Dolayısıyla Çekmeköy’ü öncelikle ilçe olma ve tanınırlılığını anlatma noktasında çalışmalarımız var.


İstanbullular’ın ruhlarını dinlendireceğiz


Çekmeköy’ü, İstanbul’un model ve modern bir ilçesi, eğitim vadisi, ruhları sıkılan İstanbullular’ın ruhlarını dinlendirecekleri bir mekan olarak anlatmaya gayret ediyoruz. Çünkü İstanbul, özellikle trafik noktasında, kamu hizmetleri noktasında son derece büyümüş ve daralmış bir şehir. Çekmeköy bu anlamda yeşili bol, İstanbul’un tarihten bu tarafa doğal güzelliklerini koruyan yeşil beldelerinden bir tanesi.


Mehmet Akif Ersoy son yıllarını Çekmeköy’de geçirdi


İstiklal Marşımızın yazarı merhum Mehmet Akif Ersoy, son yıllarını Çekmeköy’de geçirmiştir. Bunun gibi çeşitli örneklerimiz de var. Biz bu güzellikleri koruyarak gelişmeyi arzu ediyoruz. Daha sonra da burada ilçeleşme bilincini artırmaya çalışıyoruz. 2012’de yapılan TÜİK verilerine göre şehrin yüzde 16’sını İstanbul kökenli vatandaşlarımız, yüzde 84’ünü taşradan gelen misafirlerimiz teşkil ediyor. Çekmeköy’ün yapısı da buna paralel bir durum arz ediyor. Bu ilçede yaşayan vatandaşlarımızda Çekmeköylülük bilinci oluşturmak öncelikli hedeflerimizden.


“Dilimi ve dinimi sağlıklı bir şekilde öğreniyorum”


Eğitim ve kültür düzeyinin gelişmesi için çalışıyoruz. İlçemizde okuma yazma bilmeyen 4 bin 450 vatandaşımız var. İsim ve adreslerini tespit edeceğimiz bu vatandaşlarımıza hem okuma yazma kursu, hem Kur’an kursu, hem de sağlık bilgilerini içerecek bir program hazırlıyoruz. “Dilimi ve dinimi sağlıklı bir şekilde öğreniyorum” şeklinde sloganlaştırabileceğimiz programımızda hem dilimiz, hem dinimiz hem de sağlık bilgilerini öğretip başarılı olanları, onları onore edecek şekilde ödüllendireceğiz.


Okulların fiziki kapasiteleri artacak


Bunun dışında, okullarımızın fiziki kapasitelerini artıracak inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Şuan 7 tane ciddi okul inşaatımız var. Bunların birkaç tanesi bu dönemin sonunda eğitime hazır hale gelecek. İlçemizde eğitim seviyesini ciddi manada artıracağız. Kaliteyi artırıcı, fiziki mekanları geliştirici çalışmalarımız var.


Çekmeköy’e devlet hastanesi ve spor kompleksi yapılacak


İlçemizde devlet hastanemiz yok. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. İhale tamamlandı. İhaleyi alan firmayla beraber yer tespiti yapıldı. Kısa bir süre içinde inşaat çalışması başlayacak.

Sportif anlamda ise, yüzme havuzu ve kapalı spor salonunun yer aldığı, yüzde 99’u tamamlanan bir spor kompleksimiz var. Büyük ihtimalle bu ay içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz.


İstanbul’un cazibe merkezi Çekmeköy olacak


Bütün bunların yanında, İstanbul’un da en ciddi problemlerinden bir tanesi olan ulaşım problemi. İlçemizde çok öncelikli olmamakla birlikte İstanbul’un diğer merkezlerine ulaşma anlamında ciddi çalışmalar var. Bunlar bir tanesi olan 3. köprünün bağlantı yolları ilçemiz sınırlarından geçiyor. Bunun içinde 4 şeritli dünyanın en modern tünellerinden olacak tüneller de var.


2017 yılında ilçemizde metro hizmete girmiş olacak. 3. köprü ve metro hattının tamamlanmasıyla Çekmeköy, İstanbul’un cazibe merkezilerinden biri olacak. Son yıllarda özelikle depreme dayanıksız binalardan dolayı sıkıntı yaşayan İstanbullular, Çekmeköy’ü daha çok tercih eder oldular. Biz bu gelişmeleri, ilçe belediyemizle birlikte bunları öngörerek ilçenin doğal güzelliklerini, doğal kaynaklarını bozmadan yönlendirmeyi arzu ediyoruz.

Çekmeköy mimarisiyle marka olacak


Biz arzu ediyoruz ki Çekmeköy denildiğinde; İstanbul ve Türkiye’de doğal güzellikleri, şirin yapıları, buraya marka olabilecek yapıda çeşitli binalarıyla hatırlanacak bir ilçe olsun. Mesela Üsküdar denildiğinde, oraya has mimari yapılar vardır. Önümüzdeki dönemde biz de bunun gibi bir marka yapılar oluşturmak istiyoruz. Burası 4 beldeden oluştuğu için bir kopukluk var. Herkesin uğrayabileceği bir büyük çarşı oluşturmak istiyoruz. Bunun için fizibilite çalışmamız var. Bunu planlayamazsak, büyümeyi yönlendiremezsek çarpık yapılaşma ortaya çıkar. Biz kamu görevlileri olarak doğru yönlendirmeyi yapmamız lazım.


Bayramları vatandaşlarla beraber kutladık


Kurban Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında gençlerimizin ve yaşlılarımızın ön plana çıkarıldığı etkinlikler gerçekleştirdik. Mesela kurban Bayramı’nı Madenler Meydanı’nda, resmi bir kutlama yerine gerçek anlamda vatandaşlarımızla buluşarak geçirdik. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını da, kapalı salonlardan çıkararak sokaklarda vatandaşımıza mâl etmeye arzuladık. Şahin Bey Meydanı’nı trafiğe kapatarak, ilçe belediyemizle birlikte burada bir konser etkinliği gerçekleştirdik.

Yaşlılarımızı Kurban Bayramı’nda, kamu görevlileri olarak gruplar halinde ziyaret ettik, ellerini öptük. Mesela benim gittiğimde grupta 100 yaşını geçen annelerimiz vardı. Çok memnun oldular. Kimsesizler yurdunda ayrı bir ziyaret gerçekleştirdik.


Sportif faaliyetlere destek veriyoruz


Bunların dışında, gençlerimize yönelik olarak başta Çekmeköyspor aracılığıyla olmak üzere sportif imkanlar sağlıyoruz. Çekmeköyspor Kulübü yöneticileri de, gençlerimizin kahve köşelerinden kurtularak sporla haşır neşir olmaları bazı programlar başlatmışlar. Biz de kaymakamlık olarak bu tür faaliyetlere destek veriyoruz.


Hanımlarımız el emeği ürünlerini sergilediler


Çekmeköy Belediyesi’nin öncülüğünde hanımların el emeği ürünlerinin sergilendiği bir açılış gerçekleştirdik. Halk Eğitim Merkezi’nin desteğiyle açılan sergide hanımlarımız, ekonomik anlamda da kendilerini kanıtlayabileceklerini gösterdiler. Gençlerimiz, hanımlarımız ve yaşlılarımıza yönelik çalışmalarımız devam etmekte.


- Şuana kadar görev aldığınız 11 yer içerisinde en unutamadığınız, duygusal bağınızın olduğu bir yer var mı?


Ben her geldiğim yerde, daha öncekilerinin hepsiyle irtibatımı, gönül bağımı devam ettirmeye gayret ediyorum. Burada başladığım sürenin belli bir kısmında insanlara, İstanbul yerine Diyarbakır olarak hitap ettim. Hatta muhtarlarla toplantı yaptığım zaman farkında olmadan ‘Değerli Diyarbakırlı kardeşlerim…’ dedim.


Çekmeköylü muhtarlara Diyarbakır gezisi


Diyarbakır’da sahabe ve peygamber mezarlarının olduğu yerde hizmet etmek nasip oldu bana. Mesela Hz. Zülküf ve Elyasa Peygamberler, Kur’an-ı Kerim’de adı geçen peygamberlerdendir. Onların kabrinin içinde olduğu külliyenin yapımını gerçekleştirdik. Hz. Süleyman ve sahabe arkadaşlarının kabirleriyle ilgili çalışmalarımız oldu. Ben bunları, Çekmeköylü muhtarlarımızla da paylaştım. Onlar da Diyarbakır’ı merak edince bir organizasyon gerçekleştirme kararı aldık. Hafta sonu muhtarlarımızı Diyarbakır gezisine götüreceğiz. Daha önce beraber görev yaptığımız İstanbul Valimiz Hüseyin Avni Mutlu’nun Diyarbakır ile İstanbul arasında kurduğu gönül köprülerini daha işler hale getirmeye çalışıyoruz.


Nüfus kaydımı Çekmeköy’e aldırdım


Çekmeköy’e geldiğim ilk günden itibaren nüfus kaydımı; annem, eşim ve çocuklarım olmak üzere buraya aldım. Bir idarecinin, bir yerde sağlıklı hizmet edebilmesi için orasıyla bütünleşmesi gerektiğine inanıyorum. Artık enerjimiz, gücümüzü burada görev yaptığımız süre içerisinde Çekmeköy’e harcayacağız.


- İstanbul’da gezmekten keyif aldığınız yerler var mı?


Mukaddes şehirleri kategori dışı tutarsak dünyanın en güzel şehri bana göre İstanbul. Böyle bir şehri, görev yaptığım süre içerisinde tanımaya, görmeye gayret ediyorum. Buraya ilk geldiğim günden beri tarihi mekanlara, fırsat buldukça çocuklarımla gitmeye çalışıyorum. Mesela toplantı sonrası deniz yoluyla İstanbul Boğazı’nı gezdiğim zamanlar oldu.


İstanbul’un manevi sahiplerini ziyaret ettim


Çekmeköy’de göreve başlamadan önce, İstanbul’un manevi sahipleri Hz. Yuşa, Eyüp Sultan, Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri ve Fatih Sultan Mehmet’in türbelerini ziyaret ettim. İstanbul sadece yaşayan insanlardan ibaret değil. Burasının bir geleneği, kültürü var.


- İstanbul’un daha yaşanabilir bir kent olması için neler yapılabilir sizce?


Ben İstanbul tarihine de meraklıyım. 33 medeniyetin bulunduğu, yüzyıllarca başkent konumunda olmuş bir yer burası ki hala kültür ve medeniyetin baş şehri İstanbul’dur. Geçmişle geleceği birleştiren İstanbul, hem bir ticaret merkezi, hem bir dini merkez, hem de turizm cazibe merkezi konumunda.


İstanbul’da ulaşım sorunu azalıyor


Ulaşımda bazı sıkıntılar var. Ancak bu olumsuzluklar da Marmaray ve metro çalışmalarıyla aşılıyor. İstanbul’da buna göre planlama yapmamız lazım. 15 dk.da gideceğimiz yeri, 30 dk.lık olarak planlamalıyız her ihtimale karşı. Ulaşım sorunu çözüldükten sonra şehrin geleceği daha iyi planlanacaktır. Burada, Türkiye ortalamasının iki katı bir nüfus artışı söz konusu. Bu büyümenin iyi yönlendirilmesi lazım.


- Günümüz gençlerine; devletine, milletine hizmet etmeleri için ne önerirsiniz? Hangi yolu izlesinler?


Her mesleğe, her alana ihtiyaç var. Her alanla ilgili çalışma yapılması lazım. Yani bir alan, şu alanlardan daha kıymetlidir diye bir şey yok. Terziye ne kadar ihtiyaç varsa, temizlik görevlisine de o kadar ihtiyaç vardır, bürokrata da o kadar ihtiyaç vardır. Dolayısıyla gençlerimiz, bulundukları alanda, kültürlü ve eğitimli olarak iş yapmalılar. Biz bu dünyaya bir misyonla gönderildik, bir gayemiz var. Bu gayenin anlaşılabilir ve hatırlanabilir olması lazım.


Yaptıkları işin en iyisini yapsınlar


Gençlerimiz hangi işi yapıyorlarsa en iyisini yapsınlar. İşlerini eğitimli olarak yapsınlar. Eğitim sistemimizin yeniden sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Bence başarı ve başarısızlık üzerine bir eğitim sistemi olmamalı. Özellikle üniversite sınavlarının farklı bir mantalite ile olması gerekir. Zaten son yıllarda eğitim alanındaki çalışmalar ile artık her genç için üniversiteler daha ulaşılabilir. Gençlerimizin önünde çok fırsat var. Bunları değerlendirsinler.

- Peki çok teşekkür ediyorum. Umarım keyifli bir sohbet olmuştur.


Ben teşekkür ederim.


Kaynak Link